| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna de fapt  indie ca gen muzical?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Indie nu e neaparat un gen, exista indie rock, indie pop etc.Muzica indie este orientata spr­e libertatea exprimarii si foarte putin pe latura comerciala.

| Chuck a răspuns:

Salut.

Indie vine de la Independent. Si acum, normal, sunt mai multe ramuri de indie, cum au dat exemplu si cei de mai jos: Indie rock, indie pop, si tot asa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Castorus, un` fusasi bibicule? Ne-ai lipsit!

mlm
| mlm a răspuns:

Este un gen muzical numit indie rock, o combinatie intre alternativele rock cu popul din ziua de azi.

| CAsToReL a răspuns:

Exemplu de indie: Keane, The Feeling, Scissor Sisters etc