| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna P.O.H.U.I? dar Jameia?

Răspuns Câştigător
| Irinα a răspuns:

Buna! P.O.H.U.I este o injuratura din limba rusa. E ca si cum ar spune rusii pe un post de radio: ''ma doare-n p...'', iar Jameia = we saw fanura=ce viata minunata traiesc

9 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

Termenul "jameia" din cate am citit, nu inseamna nimic, cel putin nu ceva anume stabilit.Depinde de artista ce a vrut sa sugereze prin acest cuvant.Cat despre pohui, se refera la indiferenta, iti e pohui sa mergi nu stiu unde, iti e indiferent.

| BibuYoana a răspuns (pentru Epigonul):

Da, bun raspuns happy. pohui = mi-e greata...
Cum si spune " pohui de toata lumea ".

| paul55 a răspuns:

P.O.H.U.I. înseamna patologia obstructiv huligana uniform iradiata, si vezi ca scrie la inceputul melodiei ma, si nu e înjuratura

| ValentinCN a răspuns:

Nu ai scris corect big grin

| ValentinCN a răspuns:

Cuvantul dat se foloseste in dependenta de context. Iata cateva exemple:
"Mii p.o.h.u.i. unde mergem, haidem odata" - nu conteaza unde mergem...
"p.o.h.u.i. bratan, mai sunt fete pe pamant" - da-i drumu frate, mai sunt fete pe pamant...
"Mii p.o.h.u.i de ce zice lumea" - Ma doare in p*** de ce zice lumea.

Apropo poti gasi aici un articol despre limba romana si rusa http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/

| Irinα a răspuns:

Multumesc pentru funda!:*

| Mastershot96 a răspuns:

Pohui- inseamna "mi-i indiferent, mi-i sila" doar ca intr-n stil mai brutal al baietilor de cartier.E MELODIE MOLDOVENEASCA rolling eyes nu e chiar "ma doare-n..." Documentati-va mai binehappy

Alte răspunsuri
| Claudiu_Constantin_Spulber_1985 a răspuns:

In primul rand "pohui" in limba rusa "похуй" inseamna a *** si este un verb care provine de la cuvantul "nahui" care si el la randul lui in limba rusa "нахуй" care inseamna p.a, amandoua cuvintele, fiind folosite si traduse motamo, ina in cazul melodiei P.o.h.u.i traducerea versurilor :"iar ii sfarsit de luna si tu stai pe galeac
Dar tie ti-e P.O.H.U.I." de fapt inseamna ca tie îți este a ***, adica esti nepasator, ceea ce inseamna ca acest cuvant poate avea mai multe intelesuri, in functie de contextul in care il folosesti! Dar cum mentalitatea pustilor din Romania, care se gandesc numai la prostii, nu pot sa inteleaga acest lucru, folosesc acest cuvant sub forma de injuratura, inclusiv moldoveanul Carlas Dreams isi bate joc de o reporterita și-i traduce doar injuratura, nu-i explica si-i zice direct : " ca il doare-n p.a".