| YTBDrawingBase a întrebat:

Ce insemna Minimal Tech House? in special minimal ce rol are el.[tech house=techno house] dar minimal...

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Minimal - ca sub-curent de muzica electronica are la randul lui si alte ramuri - minimal funk, minimal tech, minimal techno, etc. Este dupa parerea mea un gen obscur comparativ cu genuri ca house sau techno, un progressive house fara kick dar care si-a re-dezvoltat o identitate proprie mai ales in ultimii 2 ani, un come-back care era de asteptat dupa ce zona muzicala de gen a stagnat in ultimii 4 ani. Este un gen care se adreseaza in principal unor varste mai fragede, cu nu foarte multa cultura muzicala de acest gen, iar parerea mea este ca a daunat foarte mult atat pe scena noastra actuala cat si in afara. Personal cred ca este un gen foarte greu de digerat pe un ring de dans, este mai degraba bun pentru ascultat, in contextul asta fiind cateva compilatii si piese extrem de solide si cu caracter. Adi Dumitra (Only Records)
Cu o sonorizare adecvata, minimal techno imi da o senzatie care e foarte greu de egalat de alte genuri muzicale. Jay Bliss (Exposed Audio)
Exprimat cu cit mai putine mijloace; folosit cit mai putine resurse; un fel de haikku muzical; si scuze dar nu sunt tocmai calificat sa imi dau cu parerea DJ Vasile
In general minimal inseamna muzica realizata cu instrumente de percutie in cea mai mare parte, repetitiva si monotona sau aparent monotona, care se bazeaza pe inducerea unei stari de transa prin aceasta repetitivitate. De cele mai multe ori minimalul nu este melodios si armonios, ci mai degraba strident si rece. Fara un sistem de sunet bun isi pierde tot farmecul. Mihai Popoviciu
Minimal este o caracteristica ce poate fi atribuita unei piese apartinand oricarui stil atata timp cat melodia respira destul de mult, si iti lasa destul loc cat sa intri peste cu altceva... Minimal se refera la structura si modul de masterizare al piesei. Si mai inseamna muzica de care ne ferim desi nu stim exact ce este... Kozonak
Minimal = Piese simple cu putine sunete. Mie imi place; il vad mai ales in warm up, iar in ultimul timp s-a elevat fata de minimal-ul care era pana cam acum 1 an Dan Ene
Minimal este o caracterizare a unui gen de muzica; te lasa pe tine ca ascultator sa o interpretezi cum doresti. Nu iti transmite un mesaj clar si exact, lasand mintea libera sa interpreteze fiecare sunet asa cum il "aude" creierul fiecaruia. MareshMinimal inseamna subtilitate, inseamna entuziasm acumulat, intelectual; minimalul inseamna sa faci mult cu putin. Asta cel putin in teorie. Din pacate, intr-un procent foarte mare sunt productii mediocre, se realizeaza putin cu putin ba chiar putin cu mult (aici deja e evident ca unii artisti nu au inteles nimic) lucru care aproape ca a omorat curentul. Din fericire insa, minimalul a evoluat in ciuda vocilor (in special dj-ii) care spun ca nu suporta minimal-ul sau ca acest curent a omorat muzica (o adunatura de ignoranti de altfel). - Alex Pop (Atari)
Minimalul e un curent ca si celelalte. Minimalismul exista in muzica de prin secolul 19. Noi ne-am cam cramponat intr-un curent pe care nici nu-l prea intelegem si facem niste confuzii grave. Ca si in celalte genuri muzicale sunt piese foarte bune si piese foarte proaste si tot ca si celelalte genuri supraexpus isi cam pierde din sens. - Gojira
Și așa mai departe. Aici găsești și mai multe http://www.beatfactor.ro/......-56077-l-1

| petrecereonline a răspuns:

Pai ca sa iti dau niste exemple Minimal tech house este o combinatie intre techno si house cu sunete minimalizate, daca vrei sa asculti numai minimal simplu fara house si techno iti recomand Rhadoo Raresh si Ricardo Vilallobos, house simplu sunt multi artisti foarte multi iar la techno la fel Jeff Mills, Dubfire, Marco Carola de exemplu le combina, daca vrei sa le asculti pe toate intr-un gen asculta Carl Cox sau daca vrei din Romania go for Dasq, Horatio, Nusha cam astia ar fi de top ca productie de pe la noi la techno vezi tu muzica variaza mai ales in zilele noastre. In muzica electronica de obicei se folosesc doar sunete electronice, se exclud instrumentele autentice ca pian, clarinet, tambal, vioara etc. Muzica house e mai happy in schimb techno e mai suparat asa iar minimalul e minimalistic cu sunete scurte si marunte. Combinand Minimal cu techno house adica Minimal tech house ai un subgen dansabil cu sunete repertitive care iti induc o stare de hipnoza.