| RAY a întrebat:

Ce insemna muzica hip hop de fapt? eu cred ca realitatea prin versuri nu-i asa?

uite un exemplu
https://www.youtube.com/watch?v=Y1iNs1qmba0 piesa transmite ceva realitatea

vs

https://www.youtube.com/watch?v=YSMlrnkUjec
https://www.youtube.com/watch?v=E8o4i5yZWFA

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Rap-ul e artă. Dacă știi să îl faci cum trebuie,să fii original și să nu te atragă comercialul, cântând despre ce vrei tu oricând și oricum, asta e libertate de exprimare(deși practic, in societatea noastră nu prea există așa ceva).

Rap-ul in care se cântă despre adevăruri și lecții de viață poate deschide ochi și ii poate face pe oameni să își dezvolte simțul critic și să înțeleagă lumea în care trăim.

În rap subiectul central este viața de cartier, nu se poate nega asta.Așa a luat ființă genul ăsta de muzică și nu este nimic rău în asta.De asemena, este normal să se cânte despre cartier, care reprezintă tot un adevăr.Trupa care tratează cel mai adânc subiectul, este, fără îndoială, Bug Mafia.
De aici vine și vocabularul obscen, care reprezintă tot o libertate de exprimare.Sau așa s-ar presupune.Pentru că înjuratul este tabu de oamenii "educati". Lumea are dreptul să vorbească în ce mod vor ei.
De asta,rap-ul este o formă de rebelism,înjurându-se în muzică tocmai pentru a prezenta această rebeliune oamenilor și cum că ei,rapperii,nu respectă ceea ce li se impun.
În țara asta libertate de exprimare este numai atunci când spui ceva ce le convine altora,altfel, nu ai dreptul să vorbești, deci de asta am spus că practic, nu există așa ceva.

Rap-ul este împotriva sistemului, a tot ce e rău în acesta.Este împotriva a multor lucruri.
Puțini știu să nu asculte muzica superficial, și să înteleagă și să simtă versurile și înțelesul lor printre înjurături.De aici vine treaba cu Aaa, Paraziții, pff.Muzică în care numai se înjură,un jeg.
Nu e adevărat,dar creierul lor nu au ajuns la stadiul în care să nu mai judece modul de exprimare al oamenilor și să înțeleagă ce vor să spună Paraziții prin melodiile lor.

Mulți ascultă rap doar pentru înjurături,o cretinitate iar oamenii care fac asta sunt niște retarzi fără excepție.
De asta rap-ul nu e pentru toată lumea.

Sunt o grămadă de artiști geniali în România.

Nimeni Altu e preferatul meu când e vorba despre versuri.
Mai există Kazi Ploae,Specii,Dragonu, Chimie, Underman, Omu Gnom, Cedry2k.

https://www.youtube.com/watch?v=N-7Tsq7V5Zw

20 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

BUG Mafia, manuta sus!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu asta e intrebarea si ce e hip hop de fapt

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Hip hop e cultura muzicala, iar rapp-ul e genul muzical care se caracterizeaza prin el.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cand transmiti un mesaj e hip hop?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat, poti transmite si prin manele, rock pop un mesaj.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Despre viata mai putin, ce mia transmis paraziti si bug mafia in unele piese niciodata nu mia transmis cineva, ce e dance mai iubit, mai parasit, te iubesc, viata mea etc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa te descarci prin ce iti vine la gura?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Asa repede leai ascultat?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Parazitii nu trebuie sa o ascult pana la capat happy

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

.Parazitii - Fii pregatit, tu bogdan ce alegi zi-mi ce isi place?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Din genurile muzicale?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Da

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai mie imi place rock ul ala frumos care te inspira.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Si mie imi place hiturile din orice gen

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai da, ascult orice in functie de starea pe care o am.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Am terminat saw in seara asta

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cum poti sa dormi laughing

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ce vorbesti as mai vrea, ala nu-i sadic, vrei unu sadic?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Nu prea ma uit la astea sadice... Sunt mai milos happy

| TronCat a răspuns:

Asa cum ai spus, transpunerea realitatii in arta poetica. Ce este cu adevarat de apreciat la rap este compatibilitatea cu atatea alte genuri; funk rock, soul, rock alternativ, jazz, dubstep. To Pimp a Butterfly e un exemplu concludent.