| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre trupele de rock/metal romanesti? Sincer mie nu mi se par cine stie ce nu prea au nimic special care se te atraga la ele, cel putin pe mine nu ma atrage rock.ul/metal.ul romanesc.Imi plac unele melodii dar cam atat.

6 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Imi plac

| TheRealFantasy a răspuns:

Depinde ce asculti.
Nici eu nu ascult multe trupe romanesti, am inceput cu Vita de vie si acum ascult niste chestii Post-rock (The Mono Jacks, Nava Mama, AB4, Am Fost La Munte Si Mi-a Placut sau "AFLMSMP" pe scurt, Pinholes).
Albumele Fenomental, Egon, Doi si Sase de la Vita de vie sunt misto.
De la The Mono Jacks ar fi "Un sfert de secunda" si "Drumul", doua piese geniale.
Pe cei de la AFLMSMP ii gasesti pe bandcamp, Facebook sau radio, EP-ul "Susurul raurilor care curg in jos sau in sus, depinde cum te uiti" e bun.
De la Nava Mama nu mi-au iesit o vreme din minte melodia "Mintea imi pleaca" cand invatam pentru BAC, apoi "Ne asteapta" si "Ca pamantul".
De la Pinholes stiu 2 albume: "Era pietrelor neslefuite" si "Zmei", imi plac piesele "Cum?!", "Place sa", "Lungul drum spre mediocritate" si "Amandoi de o culoare" dar cam toate sunt bune.
Acum depinde si ce rock/metal asculti tu, eu ascult cam orice in afara de death-metal si pop-rock/soft.

| VictorFenrir a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Pai ascult mai multe tipuri de rock dar chestie e ca la formatiile straine fiecare are ceva al lor care il reprezinta(bine sunt si din alea care copiaza dar alea sunt meah), dar la noi in Ro nu prea am vazut asta poate doar la Truda(si Vita de Vie cred)

| Monst a răspuns:

Sunt super mai ales trupele rock.Mie imi place Holograf, Compact, Voltaj, Vita de vie

| SaberSlashS a răspuns:

Invechite. Rar vezi o trupa de actualitate. Cu cateva exceptii (Alternosfera, Robin and the Backstabbers, Les Elephants Bizzares, The Kryptonite Sparks, Dirty Shirt, AFLMSMP), multe nu au aproape nimic special.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru SaberSlashS):

Alternosfera da, nu stiu cum de i-am uitat. Pe restul nu le stiu din pacate.
Ar mai fi si Urma cred, am ascultat o melodie de la ei dar nu am mai stat sa caut un album sau macar alte melodii.