| GBoB a întrebat:

Ce vrea Eminem se spuna Prin melodia The Monster. Vreau Cat mai multe explicatii.

Răspuns Câştigător
| musiiic a răspuns:

Ei bine...
Ai văzut documentarul 'Demascarea industriei muzicale'? Acolo se explică pentru toţi şi toate care-i treaba cu faima.
Se spune că vedetele foarte cunoscute fac pacturi cu ştii tu cine şi că aud voci în cap şi chestii de genul.
Ei bine, tind să cred că e adevărat, mai ales că Eminem a fost la un pas de moarte acum ceva timp şi că, de la albumul Recovery încoace, stilul lui parcă s-a schimbat, deci doreşte să scape de legăturile care îl ţin.

Cred că ai văzut şi tu videoclipul şi ai remarcat că e filmat în decorul în care a filmat alte videoclipuri. În tot acest timp, el stă închis într-un fel de lift care îl duce la 'monstrul' care, ghici ce, are înfăţişarea lui. Consider că încearcă să scape de persoana care a fost şi de presiunile pe care le exercită asupra lui 'mai marii', având în vedere că, în finalul videoclipului, el se îndepărtează de versiunea sa 'malefică', care e închisă şi păzită de tipi cu arme.

Poţi să realizezi că el încearcă să se scape de 'demonii' lui din versuri (şi nu numai 'The Monster').
Cause I need an interventionist
To intervene between me and this monster
And save me from myself and all this conflict
Cause the very thing that I love's killing me and I can't conquer it

I'm just relaying what the voice in my head's saying
Don't shoot the messenger, I'm just friends with the

I'm friends with the monster that's under my bed
Get along with the voices inside of my head
You're trying to save me, stop holding your breath
And you think I'm crazy, yeah, you think I'm crazy