| Duucu a întrebat:

Chitările electrice se pot conecta la boxe?

2 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Daca te referi la chestiile mici de la pc, da, dar tot iti trebuie un "amp", poti folosi pc-ul pe post de amp, cea ce nu prea iti recomand.

| Thunderstruck a răspuns:

A mai fost intrebarea asta parca ieri, citez : "O poti conecta la PC, cu un cablu cu o mufa jack de 6, 3 mm si una de 3, 5 mm. Cea de 6, 3 intra in chitara, cea de 3, 5 in intrarea de line-in a pc-ului.Desigur, calitatea sunetului nu va fi la fel de buna ca cea a unui am cu difuzor de 10 inchi, facut special pentru electroacustica, dar cel putin, va amplifica sunetul, probabil cu mici distorsiuni si latente." Deci, e foarte usor s-o conectezi la PC, dar se aude praf la niste boxe cu difuzor de 2-3 inchi, si fara un PREAMPLIFICATOR, care-i foarte foarte important. Poti folosi pe post de preamp o pedala de distorsiune, overdrive, un procesor, un preamp special pentru preamplificare etc.