| CyrcuS a întrebat:

Cine stie daca exista procesoare de voce digitale? Caut de o saptamana si nu gasesc. (Gen tascam ta-1vp) dar sa se instaleze pe pc... vreau sa fac niste probe si parca nu as da 500€ doar pentru teste. ce am gasit pe net sunt doar pentru editare inregistrari si pe mine ma intereseaza pentru live/karaoke... multumesc pentru eventualele raspunsuri

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este posibil sa existe, de ce spun asta la o anumita gala ceva premii muzicale, am auzit pe cineva "cantand" la un microfon live dar avea efecte pe voce direct din acel microfon, o fi fost un microfon special sau era trecuta vocea printr-un echipament hardware...insa exista posibilitatea sa existe! din cate imi aduc aminte acea persoana nu facea playback...
la karaoke nu am auzit pe nimeni sa isi modifice vocea astfel, nu ar mai fi karaoke ci s-ar transforma in trapwinking

| CyrcuS explică (pentru Simpatic):

La "concerte, gale, evenimente " trece microfonul prin procesoare vocale hardware. pe mine ma intereseaza software. am gasit cateva autotune plugin dar nu imi permite procesarea in timp real pe versiune free

| Simpatic a răspuns (pentru CyrcuS):

Pai "antares" nu prea se face in timp real in lipsa de scule hardware nici asa nu am certitudinea ca merge sau mai ales cum se face, folosind acest "plugin "se prelucreaza la studio de obicei vocea, dar stii toate astea!
mai sus ai dat exemple de echipament hardware precum acel Tascam TA-1VP, apoi ai cerut solutii software cum exista de multa vreme Auto-Tune Anatares, dupa care zici ca doresti ceva in timp real
Greu de gasit ceea ce doresti, pentru ca ar implica si echipament hardware si software ca se faca in timp real...zic bine?
nu-s marele priceput, am mai stat si eu de vorba cu unul sau altul in vreun studio audio, am vazut cum se face mix-master, recording etc nu sunt inginer de sunet, dar am colaborat cu unii cantareti, fiind un fel de textier in trecutul meu
la noi pe TPU, la capitolul acesta al echipamentului audio mix/master etc mai subtirel avem cunostinta...
tie iti trebuie fie o comunitate dezvoltata pe asa ceva fie persoane care fac bani din genul aceste de meserie, adica ingineri de sunet care detin scule profi si fac asta de multa vreme!

succes insa, sper sa gasesti ceea ce doresti!

| CyrcuS explică (pentru Simpatic):

Plugin-uri sunt destule autotune real time dar sunt peste 200 - 300 € de aceea am pus intrebarea pentru ca caut unul gratis chiar si pentru 1 ora dar sa mearga la capacitatea maxima, sa il pot proba. Vreau sa achizitionez acel tascam dar inainte vreau sa probez cu un autotune digital rulat prin pc ca sa stiu cum ar merge pe langa echipamentele care le am. Multumesc de raspuns