| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Marilyn Manson canta adevarata muzica rock [ ca si metallica, bon jovi, ozzy, ac/dc etc]?
sau este fake si comercial ca restul?
fara sa va legati de cum arata, ganditiva doar la muzica lui!
sincer? cred ca fake!

18 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Am impresia ca habar nu aveti ce inseamna comercial.
COMERCIÁL, -Ă, comerciali, -e, adj. Care aparține comerțului, privitor la comerț; din comerț; negustoresc. [Pr.: -ci-al] – Din fr.

COMÉRȚ, (rar) comerțuri, s. n. Schimb de produse prin cumpărarea și vânzarea lor; ramură a economiei în cadrul căreia se desfășoară circulația mărfurilor.

Un singur CD daca ai scos si il vinzi deja esti comercial.
Toti sunt comerciali. Daca faci muzica doar pentru tine nu esti comercial.
Orchestrele din filarmonice nu sunt comerciale.

Acum ca ne-am lamurit cu asta,revin la intrebare.
Manson nu canta rock,canta un Pop-Rock mai mult.
Nu are nici o legatura cu Metallica, Ozzy si ceilalti, este total diferit.Sunt diferite genuri de rock,nu le poti compara cu celalalte, fiecare are stilul lui.
Mie personal nu imi place Manson, nu e genul de rock pe care il ascult eu.
Nici AC/DC nu imi place.Gusturile difera la fiecare.
Daca mie nu imi place, asta nu inseamna ca nu face muzica buna.

| TheDarkEmpire a răspuns:

In primul rand, Marilyn Manson abordeaza in mare parte genul Industrial Metal, si cateva elemente din Gothic metal.Nu ai cum sa-l compari pe Manson cu Metallica sau AC/DC pentru ca ei se axeaza pe subgenuri diferite.
Cum poti sa compari Industrial metal cu heavy sau hard rock? Nu poti.
Manson a devenit comercial... e evident de ce.
Daca nu intelegi ce transmite, normal ca e "fake". Cauta pe wikipedia mai multe.O sa-ti spuna la ce fac referire versurile.

| Holocaust a răspuns:

Siebenburgen are ceva dreptate.Parerea mea e ca Marilyn Manson, huh, s-a inclinat...foarte putin spre "comercial",subliniez "PUTIN".
Mie imi place muzica lui. Daca tu nu intelegi nimic din muzica lui, asta e problema ta. Legat de faptul ca transmite vulgaritate, depinde de modul in care percepi.Asta credeam si eu la 12 ani.Normal ca...cumva nu se compara cu Metallica, Iron Maiden, Megadeth...in primul si primul rand pentru ca abordeaza genuri diferite.Ia si compara: http://youtu.be/cNd4eocq2K0 de Depeche Mode cu http://youtu.be/Rl6fyhZ0G5E de Marilyn.
Ce crezi? Fiecare cu gusturile sale.

| Bogdanux a răspuns:

Nu.E comerciala in mare parte muzica lui, fara prea mare feeling, si in plus, nu prea ar merge comparat cu trupele mentionate de tine.

Singura piesa care imi suna bine e asta:

http://www.youtube.com/watch?v=QQPJYnr48yU&ob=av2e

| Pulpițele a răspuns:

Pe mine ma cam lasa rece existenta lui Manson, niciodata nu mi-a placut.
Nu pot sa zic ca e „fake" sau nu tinand cont ca n-am auzit decat 2-3 melodii de la el, dar personal le-am gasit destul de comerciale, dar nu pot sa generalizez.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu cred ca este fals. Canta cu o oarecare pasiune vizibila in concertele live, iar pe drum, in afara filmarilor, isi pastreaza stilul. Peste toate astea, chiar si numele este unul subiectiv. Majoritatea spun ca arata oribil, are vocea nu stiu cum etc. Acestea sunt lucruri pe care nu le-ar face daca ar fi interesat de comercializare. Daca intr-adevar ar fi fals atunci ar arata frumos si rigid precum lady gaga si hannah montana.

| wolder a răspuns (pentru DrunkenRat):

Da, dar lady gaga nu cred ca arata asa pentru ca e comerciala, arata aproape la fel de ``oribil`` ca marilyn [ bine, asta crede lumea ] si din ce in ce mai multa lume o uraste
hannah asa e! comerciala yachh
dar totusi sa fim seriosiatrage atentia din cauza aspectului
eu din cauza aspectului am dat de el si acum il ascultlaughing

| DrunkenRat a răspuns (pentru wolder):

Da. dar atrage atentia in mod selectiv. Un manelist daca l-ar vedea, nu l-ar asculta, nu? Cat despre Hannah. este cam in toate felurile, o asculta atat cei din sectia manele cat si cei care asculta rock, asta se numeste comercialitate.

| wolder a răspuns (pentru DrunkenRat):

M-ai convins, ai dreptate!

| DrunkenRat a răspuns (pentru wolder):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor happy!

| ɔɐıɔ a răspuns:

Mi se pare foarte comercial.
Rockul trebuie sa transmita un mesaj,o revolutie(intr-un fel)...el transmite doar vulgaritate.
Sincer, nu se compara cu Metallica, Iron Maiden si cu formatii mai noi cum ar fi Slipknot si Skillet.

| wolder a răspuns (pentru ɔɐıɔ):

Asa ma gandeam si eu ca muzica lui nu are nici-un mesajlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comercial? Fake? Pop-Rock? Nu exprima nimic?

Ma voi v-auziti ce vorbiti?

1. El canta rock in toata regula, as putea zice chiar rock hard.
2.Nu e nici un comercial, fake... se numeste ORIGINALITATE!
3.Invatati sa apreciati muzica. Daca voua vi se pare ca muzica lui exprima numai vulgaritate, va inselati.Mai ganditi-va odata.
4.Nu mai ascultati Hannah Montana -_-'

| delya91 a răspuns:

Ce stiti voi despre muzica?
Am impresia ca zgomotele comerciale sau nu numai, sunt ca moda : vin si dupa un timp devin expirate.
"Music never dies...but continues its
journey through each of our lives!"
Comparati un altfel de rock si o alta infatisare, cauta-l in YouTube
[Roy Orbison Pretty Woman (From Live At Austin City Limits)], daca-l auzi, iti place, daca-l vezi, incepi sa devii 'mare critic muzical'.
Mai bine-ti dai cu parerea idioata de "incult balcanic de Romania" aici?
Scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, dar muzica se asculta, iar gusturile nu se discuta, fiecare avand dreptul sa prefere pe cine vrea, fara sa faceti discriminare sau comparatie, nu e cazul, deoarece nu aveti cultura si competentele necesare inca!
Nu ma astept la vreo replica pozitiva din partea voastra, v-am citit comentariile si in alte cazuri, deci, am vazut cum ganditi!

| RennaM a răspuns:

Canta comerciale
mam interesant de la un prieten ce i cu rocku'

| FunnyMoment a răspuns:

Nu are mesaj pentru cine nu o simte, este normal.
Cand viata ta e roz si te duci la scoala ca un copil cuminte si ascultator de 12 ani,varsta la care nu pricepi nimic,normal ca ti se pare ca tipa de geaba.
Atunci cand o sa ai dependente,dureri,framantari etc.,atunci sa asculti M.M., pana atunci intoarce-te la ceea ce asculti, e mai bine.