| BloodyAngel1900 a întrebat:

Cum comentati gestul lui?

Un preot a carui biserica veche de 108 ani a fost arsa de un tanar sustinator al miscarii heavy metal de muzica anti crestina, a afirmat ieri ca vrea sa ofere ajutorul tanarului incendiator, care a fost condamant la trei ani la un centru de reabilitare pentru tineri.

Reverendul Ron Rosinsky s-a trezit cu cateva minute înainte ca Vale Uniting Church sa se prabuseasca în Iazuri Moonee pe 29 august anul trecut. De la casa lui din apropiere a urmarit cum flacarile au distrus cladirea de 3 milioane de dolari, documente istorice si instrumente muzicale de neinlocuit.

"Am iesit in strada, ma simteam devastat, socat si nelinistit" a spus domnul Rosinsky

Cand a aflat ca piromanul a fost influentat de Burzum, a trupa scandinava de black metal cunoscuta pentru mesajul ei anti crestin, a spus ca a a devenit chiar mai nelinistit. "M'am uitat pe site-ul lor care instiga la ars biserici, atacat ministrii si casele lor" a spus el

Novak Majstorovic, in varsta de 19 ani, din St Albans, a recunoscut ca a ars biserica, insa initial nu s-a simtit vinovat gandindu'se ca remuscarea este un semn de slabiciune.Insa mai devreme in aceasta luna, Majstorovic a spus ca ii pare rau. "Dar planurile noastre este sa ne oferim ajutorul si sustinerea tanarului" a firmat domnul Rosinsky. A spus ca trei ani intr'un centru de reabilitare a fost echitabil pentru reabilitarea lui.

Judecatoarea Jeanette Morrish, la punerea sentintei, a fost unica îngrijitoare a mamei sale, care suferă de schizofrenie, spune Majstorovic.

Curtea a auzit ca Majstorovic, care a pledat vinovat pentru incendiere si furt, a fost de acord sa se supuna consilierii pe timpul sederii la centru.

Membrii bisericii calatoresc in prezent la biserica anglicana din St Paul in in valea Ascot. Este prezenta o "tristeste persistenta" printre ei, spune domnul Rosinsky.
El a spus ca vechea biserica nu va fi reconstruita, dar va fi inlocuita cu o gradina publica sau un parc

3 răspunsuri:
| morphin a răspuns:

Si eu ascult Burzum, dar niciodata nu as face lucrurile astea.Mi se pare un lucru stupid sa arzi o biserica numai ca sa le demonsterzi altora ce muzica asculti.Ei cred ca e bine si e "cool" ce faci dar nu fac altceva decat sa ne arate cat de slabi, supusi, prosti, ca nu au alte principii si ca nu pot decide ei singuri, sunt controlati de ceva.Ok nu esti crestin nu crezi in Dumnezeu stai dracului acasa si fa-ti ritualul in fiecare zi dar sunt milioane de oameni care cred. In concluzie, mi se pare ca oamenii din zilele noastre sunt condusi de altii susi-pus si de persoane care n-au ce face decat sa scorneasca niste zvonuri si sa arda biserici.Este un gest de prost gust.

| doctorandus a răspuns:

Si ce? Crezi ca unii crestini ortodocsi n-au ars biserici?

| BloodyAngel1900 explică:

Morphin el a spus ca in urma versurilor pe care le asculta a comis acest act...care dupa mine nu de deloc regretabil(nu a facut'o pentru a arata muzica pe care o asculta)
hua, mie nu mi'ar fi parut rau daca ar fi ars o biserica!