| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati gestul lui?

Un fan heavy metal care a incendiat o biserică veche de secole a arătat nici o remuşcare pentru că trupa a ascultat predicat că regret a fost slab, o instanţă auzit astazi.

Novak Majstorovic (foto), 19 ani, din St Albans în tramvai Melbourne, a pledat vinovat în faţa Curţii victoriana Judeţean la efractie si incendiere, şi va fi condamnat la începutul lunii viitoare.

El a admis de rupere în Biserică Unirea în Iazuri Moonee şi arde-l la 28 august anul trecut, după bourbon potabilă şi scotch.

Majstorovic a fost un fan al trupei Burzum norvegian, şi a adoptat sale anti-crestin, anti-biserică filozofii, instanţa de judecată a fost spus.

Trupa a îmbrăţişat forţa şi competitivitatea, declarând că "milă şi aliaţii săi de a produce oameni slabi," judecătorul Jeanette Morrish a declarat astăzi, citind dintr-un raport de psihiatrie pe Majstorovic.

Varg Vikernes Burzum fondator â € "ale căror filozofii au fost împrumutate din mitologia nordică, şi a respins creştinismul â €" a fost considerat a fi în închisoare pentru omor, instanţa auzit.

Raportul de psihiatrie a spus Majstorovic nu au o boală psihică, dar "filozofia lui a adoptat vede un sentiment de remuşcare ca un semn de slăbiciune."

Depun mărturie astăzi, organist bisericii fostei, Timothy Baker, a declarat ca focul a forţat suflete şi grupuri comunitare pentru a găsi locuri noi.

O Biserica Anglicană a fost site-ul congregaţiei temporar, a spus el.

Incendiul care a început cu arderea din Biblie lângă amvon a provocat mai mult de 3 milioane dolari în valoare de daune, procuror Chris Beale a spus instanţei.

Incendiu a distrus cladirea 1896, organul său de conducte, geamuri leadlight şi alte caracteristici care au fost istoric, simbolic şi în mare măsură de neînlocuit, dl Beale a spus.

Dl Beale a declarat astăzi de pre-teză şedinţei, că Majstorovic a fost consumul de alcool la o petrecere din apropiere atunci când a spus unui prieten: "La revedere, am de gând să ardă în jos biserica."

El a spus câteva zile mai târziu prieten că a incendiat biserica pentru a "deschide ochii congregaţiei", a spus dl Beale.

"Ei iau de la sine pot merge la biserică în fiecare duminică, dar acestea nu se opresc sa se gandeasca la motivul pentru care merg la biserică," a spus Majstorovic prietenul lui.

Dl Beale şi sfatul Majstorovic lui, Rob Stary, atât a susţinut acuzat ar trebui să fie trimis la un centru de formare de tineret în loc de-o închisoare pentru adulţi.

Dl Stary a spus clientul său a fost naiv şi imatur, au furnizat poliţiei o mărturisire de devreme şi nu a ascultat Burzum timp de şase luni.

El a spus Majstorovic nu a avut un plan de calculat pentru a arde biserica.

Domnul a spus Stary muzica clientul său a fost influenţat de a fost mentionat ca death metal sau black metal.

Majstorovic a fost "influenţată de anumite benzi şi anumite poziţii ideologice", şi el a acţionat fără să ştie de amploarea daunelor el ar fi cauza, a spus el.

Dar judecătorul Morrish a spus că nu a fost convins Majstorovic au arătat nici o remuşcare.

"Acest lucru are toate semnele distinctive ale unei infracţiuni motivate de ură teribilă cu nici o remuşcare... şi eu sunt foarte, foarte îngrozit de aceasta", a spus ea.

Judecător Morrish a fost suspendată condamnarea la 02 septembrie, pentru a permite Majstorovic care urmează să fie evaluate pentru un centru de formare pentru tineri.

Cu toate acestea, ea a spus că nu a exclus trimiţându-l la închisoare, care ar permite o pedeapsă mai mare decât nivelul maxim trei ani în detenţie pentru tineri.

5 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Nu inteleg mai nimic. Vreun ajutor?

| Laura a răspuns:

Tu nu te uiți la un text după ce îl traduci cu google translate?

| Polaris a răspuns:

Google Translate?

| dublud a răspuns:

1. Google Translate e naspa. mai bine dadeai un link.
2.Din ce am inteles tipu e un nebun.

| BloodyAngel1900 a răspuns:

A PRIEST whose 108-year-old church was burnt down by a teenage fan of heavy metal anti-Christian music yesterday said he wanted to offer his support to the arsonist, who has been sentenced to three years in a youth training centre.

The Reverend Ron Rosinsky woke up minutes before the Ascot Vale Uniting Church in Moonee Ponds collapsed on August 29 last year. From his nearby home he watched the flames destroy the $3 million building, historical records and irreplaceable musical instruments.

"I came onto the street, I was feeling devastated, shocked and anxious," Mr Rosinsky said.

When he found out the arsonist had been influenced by Burzam, a Scandinavian "black metal" band notorious for its anti-Christian message, he said he became even more anxious. "I looked up their website which straight out advocates burning churches down, attacking ministers and their homes," he said.

Novak Majstorovic, 19, of St Albans, admitted burning the church but initially would not apologise to parishioners because he thought remorse was a sign of weakness. But early this month, Majstorovic said he was sorry. "But our plan is to offer our support and friendship to him," Mr Rosinsky said. He said three years in a youth training centre was fair and focused on his rehabilitation.
AdvertisementAdvertisement

Judge Jeanette Morrish, in sentencing, said Majstorovic was the sole carer of his mother, who suffers from schizophrenia.

The court heard that Majstorovic, who pleaded guilty to arson and burglary, had agreed to undergo counselling while in the centre.

Church members now travel to St Paul's Anglican Church in Ascot Vale. There is a "lingering sadness" among them, says Mr Rosinsky. He told The Age the century-old church would not be rebuilt, but would be replaced with a community garden or a parca.