| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea asta fara muzica? Ce simtiti cand ascultati o melodie?
V-a ajutat muzica sa treceti peste un moment oarecum dificil? Adica v-a indus o stare foarte ciudata, in sensul ca ati simtit ca puteti sa faceti mai mult?
Ce reprezinta muzica in viata voastra? Nu ca artist sau ceva, ca o parte din viata, asa... Stiu ca sunt mai multe genuri de muzica, dar fiecare le asculta in diferite momente alte vietii, ca sa zic asa. Cand va place sa ascultati muzica?

50 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Muzica reprezinta enorm de mult. Pentru fiecare moment al vietii mele este o melodie care ma face sa retraiesc clipa. Sunt melodii pe care le ascult in functie de starile mele, melodii care ma fac sa trec peste momente naspa, melodii care ma reprezinta si in care ma regasesc, care imi dau energie si care ma fac sa ma detasez de tot.
Cred ca asta e rolul muzicii in general, sa te sensibilizeze si sa iti dea stari benefice. Nu cred ca as putea sta fara muzica, ascult muzica mereu si ma ajuta enorm.

| DoarBogdan a răspuns (pentru whatevernvm):

Ce muzica asculti, in general.

| whatevernvm a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am crescut intr-o familie in care s-a ascultat muzica buna. Tatal meu mi-a oferit o cultura muzicala bogata si mi-a conturat gusturile. El mi-a format o "baza" in ceea ce priveste muzica. De la el am inceput sa ascult rock clasic, balade rock, rock psihedelic, alternativ, hard rock, blues, jazz, folk, clasica. As putea vorbi pana maine despre muzica, dar daca vrei sa iti faci o idee intra la mine in playlist. In general ascult rock vechi, atat romanesc, cat si strain, dar si folk.

| DoarBogdan a răspuns (pentru whatevernvm):

Si mie imi place rockul vechi... Chiar ascult foarte mult. Ma rog...
Eu unul mi-am format proprile cunostinte despre muzica. Ai mei nu prea le aveau cu asta... De asta m-au dat la pian big grin (pacat ca m-am lasat) sad

| whatevernvm a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce te-ai lasat? Eu nu am avut ocazia sa invat sa cant la vreun instrument

| DoarBogdan a răspuns (pentru whatevernvm):

M-am lasat pentru ca nici eu nu stiam ce vreau. Acum insa e prea tarziu. Cu faculta...
Dar acum pot sa le combin pe toate intr-un nou hobby

| whatevernvm a răspuns (pentru DoarBogdan):

Inteleg, foarte fain

| RAY a răspuns:

Trista, depinde de piesa si de starea mea, eu ascult de toate imi place muzica care exprima emotii, sentimente, intamplari, sfaturi de viata gen hip hop
pot sa spun ca m-a ajutat sa trec peste o despartire si peste multe rele, ma ajuta mult clar, cred ca muzica e importanta

| Drimmero a răspuns:

Cand sunt nervos de exemplu, ascult muzica, cand sunt fericit ascult muzica, cand sunt plictisit ascult muzica, cand am chef de ceva anume, ascult muzica, asta inseamna ca muzica motiveaza omul indiferent de genul ei!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Drimmero):

Cand mananc, asscut muzica laughing

| Doub a răspuns:

Mereu, absolut mereu.
E ca un drog.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Atunci imi place sa ma "droghez" laughing

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, muzica e genială, m-a ajutat mult să trec peste unele chestii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Si pe mine, chiar de foarte multe. Ce muzica asculti? Adica asa, in special...

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Rock alternativ, folk, pop, dubstep, de toate. Depinde mult de starea mea de spirit.
Tu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Starea mea de spirit face referire tot la aceste genuri big grin
Cateodata nu as vrea sa se opreasca melodia, pentru ca as reveni inapoi la starea precedenta happy

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Habar nu am, adică, de foarte multe ori, dacă sunt deprimată, ascult melodii care să-mi accentueze starea, nu ştiu de ce fac asta.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Exact asta laughing
Dar nu stiu de ce, chiar daca ma simt tot asa ciudat, starea se intensifica, dar intr-un fel... imi place.

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

DAp, ştiu cum e.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu ascult muzica mereu... Pur si simplu ma plictisesc daca stau sa ascult linistea din camera.

Eu nu sunt genul care sa faca lucrurile pe rand... eu fac mai multe lucruri in acelasi timp.

Pana acum nu am avut momente dificile pentru ca na... sunt inca un copil pana la urma dar muzica ma face sa ma simt mai bine, ma motiveaza cand sunt plictisit.

Ascult muzica la orice ora... nu conteaza.
Succes!

| R0R0 a răspuns:

Eu tot timpul ascult muzica.
Nu imi imaginez viata fara ea. Ma relaxeaza, pur si simplu, uneori ma si binedispune.
Tu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Eu cred ca muzica ne leaga oarecum de umanitate happy Sau peste ea. Eu vad muzica in toate. M-a ajutat sa trec si peste faze mai grele (... ). Asta ma motiveaza de fiecare dat. Chiar aseara am ascultat o melodie care m-a ajutat sa trec peste un moment oarecum greu sad

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Din pacate, stiu despre ce moment e vorba sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Dar sunt binewinking Fruntea sus.

| Idkidk a răspuns (pentru R0R0):

Yeeeeeeeey, Cristina vorbeste, nu se mai lasa!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

E mai complicat...

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum adică? Zi tot!

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si tu!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

Eh... O lasam asa happy

| R0R0 a răspuns (pentru Idkidk):

Am intrat putin.Am niste timp liber.

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ok happy

| Idkidk a răspuns (pentru R0R0):

Aaa, dar nu te laşi, nu?

| R0R0 a răspuns (pentru Idkidk):

Inca ma gandesc!winking

| Florentina9210 a răspuns:

Ascult muzica indiferent de stare!
Muzica ma elibereaza!
Ascult tot timpul. In drum spre sala, cand astept la semafor, cand stau pe wc laughing) oriunde, oricand!

| Idkidk a răspuns:

Prima care răspunde big grin
Da, ador muzica. Îmi place melodia Don't be so si, deoarece imi induce o stare ca sunt buna de orice, sa nu ma dau bătută. La tine cum e?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

Muzica e ca un alt aliment pentru mine happy Care imi trebuie ca sa pot sa traiesc laughing

| Deaad a răspuns:

Muzica este cea mai mare pasiune pe care o am si consider ca viata mea ar fi foarte plictisitoare fara muzica.
Si muzica motiveaza.Pentru mine mai mult ca orice.Are un mare impact asupra mea.

M-a ajutat sa trec peste foarte multe momente dificile.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Deaad):

Este foarte bine man happy

| alexandrualind a răspuns:

Muzica este un lucru foarte important. Exista proverbul"fara muzica nu stiu cum ar fi viata". Deci este importanta.

Toate cele bune!

| syd a răspuns:

Muzica e 90% din viata mea

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Muzica... nu ştiu dacă aş putea să exprim în cuvinte ce înseamnă muzica pentru mine, un refugiu, un ajutor, o alinare, totul, nimicul, cert e că ne face viaţa mai colorată. Aş putea să o numesc familie!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Am un întreg eseu pe această temă.Dar ca să spun pe scurt, eu cînd ascult o melodie mă simt foarte energică, plină de viață, dar după aia înțeleg ca totul a fost o iluzie.Deci nu, muzica nu m-a ajutat cu adevărat să trec peste nimic, iubesc muzica, melodiile, dar eu aș preferă să acționez în loc să aștept să mă ajute cineva sau ceva stind și așteptând.Tu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Pentru mine muzica este ca un aliment, fara de care nu as putea sa traiesc. Adica as putea dar viata nu ar mai avea culoare. Pot sa ascult o melodie si de 1000 de ori, tot acelasi sentiment imi provoaca. Muzica ma ajuta sa imi intensific sentimentele. Cu toata ca daca ascult muzica rock cand sunt suparat, ma face si mai suparat dar ma simt oarecum bine. Muzica este un lucru ciudat. Cred ca ea ne leaga oarecum intre noi.
Cred ca as putea sa scot muzica din orice.
Si eu as prefera sa actionez, dar de cele mai multe ori fac asta dupa ce imi vine in minte un refren de la o melodie sau ceva. E oarecum ciudat sad

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, muzica a aparut de la inceputul lumii, muzica insoteste omul mereu, uneori nu exista zile fara sa auzi o melodie, fara sa auzi muzica, muzica poate schimba ganduri, decizii, ea conduce foarte usor si manipuleaza totodata daca este folosita in scopuri rele, e poate indemna, poate motiva, poate sa te duca intr-o stare de nostalgie sau poata sa-ti starneasca amintiri care te lovesc, muzica este o parte a vietii mele, imi place foarte mult, imi plac si multe genuri, si cantarile pasarilor.
Muzica ne incojoara si muzica adevarata exprima ce ai in suflet fiind baza sufletul.
O zi placuta!

| chilledzebra a răspuns:

Stii momentul acela cand prapastia e infinita, iar singura solutie ar fi sa treci peste ea, dar nu ai absolut nici o cale de a o traversa? Ei bine., cu cateva versuri, bine, cateva cuvinte, care pentru unii nu ar putea sa insemne nimic, mie imi dau aripi. Gandeste-te doar ca acea durere e prapastia, iar tu "trebuie sa treci peste" (stiti voi...acea replica prea-bine cunoscuta, care nu e buna de absolut nimic). Ce faci? Nu stiu ce faci tu, dar eu una fredonez. Ma inchid in mine si dau drumul tuturor sentimentelor. Te gandesti poate ca ai nevoie de un prieten...dar apoi iti dai seama ca oricat ai incerca sa razbati nu poti, pentru ca uneori, nici macar un prieten nu e ceea ce te-ar putea scapa de greu.El doar te pregateste pentru ce va urma. Acele versuri neinsemnate sunt prietenele mele. Traiesc prin muzica si unii pot spune ca am momente in care devin dependenta de o anumita melodie. Ei bine, fratilor, impacati-va cu ideea! Nu o sa ma schimb pentru ca asa vrei tu sau altul. Asta e logic, doar sentimentele si trairile ma pot schimba, insa chiar daca tu la un moment dat nu ma vei mai suporta, nu-i bai, am playlist-ul plin. Deci sunt pregatita de orice. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru chilledzebra):

Nu iti folosi playlistul pentru mine ca nu o sa se intample sa nu te suport laughing

PS: acum doua zile am auzit o melodie ( care a aparut acum cam 5 ani) si cu toate astea si acum o ascult si nu ma mai satur happy

| chilledzebra a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi, Obri! Care e melodia? Care e? big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru chilledzebra):

Cumva stiam ca o sa ma intrebi asta :)
Sunt chiar 2 si m-am cam pripit cu anii. Whatever. Take a look:

Adam Lambert - Runnin:
https://www.youtube.com/watch?v=KoJW3ob0Xt8
(vocea astuia si cu refrenul ma face sa ma simt increzator :D )

si:
angel with a shotgun :
https://www.youtube.com/watch?v=ua830TJ1jxA

Dar ideea e ca la inceput nu o sa iti placa :) Cam asa se intampla cu majoritatea melodiilor nu? Cam asa e uneori in cazul meu, dar dupa ce o ascult de cateva ori, parca imi intra in minte si vreau mereu sa o ascult :) Mai ales prima.

| chilledzebra a răspuns (pentru DoarBogdan):

Runnin o stiam, dar de Angel with a shotgun nu. Imi place. Si pe prima o ascultam inca de prin generala. Da, si eu sunt o tipa care inca asculta melodii vechi. Adica sa fim seriosi. Eu una nu pot abandona unele melodii, chiar daca au deja vreo zece ani de cand au fot lansate. Nu ma satur de ele. Imi plac, le ascult si cu asta basta. E decizia nostra ce ascultam, nu a altora. Asa mi se pare corect...

| DoarBogdan a răspuns (pentru chilledzebra):

Pai da... O melodie buna ramane o melodie buna indiferent de vreme big grin