| allycat3327 a întrebat:

Cum intru la liceu de arte profil canto? Ce anume trebuie sa fac?

1 răspuns:
| Eva17 a răspuns:

Bună! Secțiunea de canto de la liceele de artă se fac doar incepand din clasa a9-a.Probele sunt testarea calitatilor vocale prin intonarea dupa auz a unui fragment muzical, intonarea unui cântec, trebuie sa stii sa solfegiezi, sa stii destul de bine sa canti, presupun ca vei primi si niste vocalize.Eu doar atat am facut. Pianul este obligatoriu, insa nu trebuie sa stii sa canti deja pentru ca totul se invata la inceperea anului.Este corul şcolii.Cel mai posibil este sa dai proba şi la teoria si istoria muzicii (eu le-am dat si am fost admisa), iar lectiile la care trebuie sa inveti le vei afla de la secretariat.Trebuie sa te pregatesti intens.Insa daca ai trecut deja în clasa a9-a cred ca este prea tarziu sa te mai inscrii acum.Succes.