| vioreltajkuna3 a întrebat:

Cum pot deveni un sopran stiu sa cant am 12 ani si as dorisa devin pentru ca sa pot canta orice piesa imi doresc sa devin o voce mai diferita sunt baiat nu fata as aca cred ca ie mai dificil dar am auzit ca se poate si nu stiu cum dau funda va rog ajutati-ma!

11 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Taie-ți testiculele.

| Klews a răspuns:

Unu: se spune tenor, nu sopran.
Daca iti place asa de mult sa canti in note inalte si chiar ai talent, vorbeste cu D-na de Muzica, ia lectii si implineste-ti visul big grin Crede-ma, vorbind cu cineva experimentat te va ajuta enorm.

| LanaSpectrum a răspuns:

Sopran? Poate tenor sau bariton... Soprana se foloseste numai la fete. Daca ai talent, spune-le parintilor sa te duca la canto sau sa faci cu un profesor ceva mai avansat. Succes!

| Swallalala a răspuns:

Spunele parintilor tai sa te duca la cursuri de canto.

| sanziana33 a răspuns:

1.mult Exercitiu
2. vocea pazita nu ai voie:mancaruri condimentate in special piperul, bauturi carbogazoase nuci, alune, sa nu tipi sa nu bei prea rece si nici prea cald daca esti baiat sa canti mai mult muzica de fete de Exemplu:aretha franklin, chaka khan, pati labele stiu ca e ciudat dar asta e adevarul daca vrei muzica usoara dar mai intai pazesteti vocea si exerciteaza mult nu forta la note inalte incet tot la o luna o sa poti sa sui cate doua tonuri mai mult si inca ceva exerseaza muzica populara fa exercitiu mai ales canta doine de 4 pe saptamana pentru a forma pieptul si corzile vocale canta pe burta dimineata incearca cat de cat sa bei un pahar cu lapte cald cu miere de albine dar mai important pazesteti vocea si mult exerciu dar si la psihic trebuie sa te pregatesi sa simnti ca poti sa ridici note a fi sopran ie foarte dificil foarte rar mega rar si la fete dar anumite la baieti incearca asta dar am auzit ca tine numai vocea de sopran la baieti pana la 13 sau 14 ani dar tu daca ai sa-ti dai toata silinta si sa nu fortezi tine minte doare piese de fete mai ales apoi dupa un an poti canta ce vrei tu dar trebuie din cand in cand chiar daca nu-ti place muzica soul jazz bluez si mai ales populara si opera ajuta destul de mult fa ce ti-am spus si o sa ai mult succes inca mai ai timp pentru ca la 13 si la 14 ani vocea se schimba iar tu nu esti sopran daca incepi din anul asa de la 12 ani la anul o sa fi sopran doar fa ce ti-am spus succes sper sa reusesti bafta :*

| vioreltajkuna3 explică:

Apropo cant de la 4 ani si am auzit ca daca canti populara ti se formeaza corzile vocale si pieptu iar apoi poti deveni sopran ei bine cred ca am corzi vocale si vreau sa cant cantece muzica usoara nu opera dar sa fiu sopran la muzica usoara ca de genu whitney houston christina aguilera va rog daca puteti sa ma ajutati da funda va implor

| vioreltajkuna3 explică:

Vreau sa cant muzica usoara nu la opera si sa fiu sopran va implor dau funda

| vioreltajkuna3 explică:

Pai si altcum nu se poate

| Polaris a răspuns (pentru vioreltajkuna3):

Ai fi uimit câți castrați au devenit soprane cu registru vocal briliant.

| vioreltajkuna3 explică:

Scuze nu inteleg sa le scot sau nu sau altcum nu se poate vreun medicament ceva vreun exercitiu ceva

| vioreltajkuna3 explică:

Ba nu sopran am vazut pe youtube nu tenor si am intrebat toti profesori si nici care nu stie