| Razvan_Parvu_2000 a întrebat:

Cum pot invata tabla inmultiri mai rapid?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai important cand inveti este sa nu adopti metoda invataului ca pe poezie. Facand asa o sa retii pe moment dar mai apoi vei uita aproape tot. Tabla inmultirii se invata cu logica. Invata mai intai cele usoare, cu 1, cu 2, cu 5, deci cele care iti par tie usoare, dar sa le inveti la perfectie. Apoi important este sa inveti inmultirea numerelor cu ele insele adica : 2x2, 3x3, 4x4, 7x7, 9x9 etc Asta te va ajuta de ex sa afli ce rezultat au inmultirile vecine, cum ar fi 9x8. Daca stii ca 9x9 = 81 atunci vei sti usor si cate face 9x8. Deoarece practic vei scadea din 81 un 9 si atunci iti va da rezultatul 9x8 = 72. Deci e important sa stii bine tabla inmultirii a numerelor cu ele insele. Tabla inmultiri se bazeaza pe o insiruire de adunari cand o iei de jos in sus si o insiruire de scaderi cand o iei de sus in jos. Nu e mare lucru, invata deci logic si vei vedea cat de usor va fi!

| PamyLove a răspuns:

E simplu, mai intai le inveti pe alea cu 1, 2, 3, 4 si 5 pentru ca sunt mai simple, si, hmm, de exemplu ai 3x5=15; 3x6=18 (15+6); 3x7=24 (18+6) etc. Alt exemplu : sa zicem ca stii mai mult, dar nu stii 8x6, te gandesti cat fac 5x8/8x5=40, atunci 6x8=46. Nu e usor sa intelegi, trebuie sa iti bati capul, si sa gandesti logic, si sa fi serios. Sper ca am ajutat, spor la invatatura!