| makavelirpd a întrebat:

Cum pot sa ma apuc de compus si inregistrat melodii? Am nevoie de microfon...merge si unu ieftin dinamic? De ce programe am nevoie? Beaturile le iau de pe net... vreau fac mixtapeuri.De ce ustensile am nevoie?(programe, casti, microfon)?

Răspuns Câştigător
| Andi_4725 a răspuns:

Deci daca vrei sa te apuci de compus & inregistrat melodii iti recomand Fl studio este cea ce iti trebuie. casti iti trebuie merg de ori ce fel de preferabil mari pe toata urechea... beaturile le iei de pe net is multe sampleuri de la multi artisti in rest ai multe beaturi si altele in Fl, microfon daca vrei de preferabil unu semi-pro tongue. bafta

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Ca program Fl. Microfonul dinamic poti sa ti l bagi in... ca nu faci nimic cu el. Recomand un Bheringer C1u sau daca ai mai multi bani un At2020.

| makavelirpd explică (pentru shadovv):

Bun s-au mai clarificat putin lucrurile si pun bani cu inca un baiat, imi recomanzi un At2020 sau mai pun inca 5 milioane si iau ceva mai bun? P.S. imi iau si mixer, iar de tras trag la baiatu` ala k are placa buna.Mersi pentru raspuns.

| shadovv a răspuns (pentru makavelirpd):

At2020 e foarte bun dar daca vrei sa dai bani in plus cumpara un AT2035. Un alt lucru important e masterizarea si mixarea. Trebuie sa inveti sa pui compresoare, eq si reverb pe voce. Sa stii sa controlezi volumele si sa faci mixul bun. Sunt cateva tehnici simple care trebuiesc invatate. Bafta!

| makavelirpd explică (pentru shadovv):

Mersi apropo intre AT2035 si SE ELECTRONICS SE 2200T(1600 Ron) ce imi recomanzi?

| shadovv a răspuns (pentru makavelirpd):

Uite care e problema at2035 e un microfon bun, profesional dar 2200T e deja pro! Pentru el ai nevoie de pop filtru foarte bun (caci micu' e sensibil), tratament acustic anti reverb, izolare fonica (sa nu inregistrezi musca de la vecinu din camera) etc. Daca vrei un microfon bun ia at2035, daca vrei un microfon foarte bun si sa mai cumperi cateva chestii in plus ia 2200T.

| makavelirpd explică (pentru shadovv):

Multamwinking Dat at 2035 ii mai scump si ma gandeam ca e mai bun iar SE ala e 15 mil si ma gandeam k e si mai bun.

| makavelirpd explică:

Multumesc Andi dar e destul de greu de lucrat cu FL studio... Microfon semi-pro? Nu stiu care e semi pro am unul Philips SBC MD 150 parca dar nu stiu daca este semi-pro oricum multumesc pentru raspunswinking

| JapKa a răspuns:

Recomandari minime

-microfon behringer c-1u usb
-filtu microfon
-stativ microfon
-Adobe audition cs6 (recomand)
-plugins vst si vst3 de la izotope
-casti - 100 lei minim
-si instrumentale gratis aici http://totulpedos.blogspot.ro/search/label/Negative

*text, voce, flow "sound"*

peace! JK

| irina1984 a răspuns:

Panouri acustice pentru un tratament acustic al studioului pe www.panouriacustice.ro

| Raul_Frank_1959 a răspuns:

Auziti cum sami downloadez piesa acuta pe Fl Studio in PC? big grin ma ajutati va rog