| Tâmpea a întrebat:

Cum pot scrie notele muzicale utilizând tastatura unui PC?
Am citit tot felul de întrebări de genu la care oamenii răspundeau că trebuie să activezi numm lock și să apeși tasta alt din partea dreaptă a tastaturii și să apeși pe 14, 15 și de astea și asta nu am priceput. O întrebare de genu ar fi asta https://www.tpu.ro/muzica/cum-se-fac-note-muzicale-din-t astatura/
Ați înțeles ce a explicat utilizatorul hideaway acolo?
Eu sincer nu... adică mna, poate sunteți voi mai deștepți ca mine;). O idee? :*

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cum sta treaba.
Ai nevoie de un editor text (Word, Notepad, etc).
In partea dreapta a tastaturii (dupa sagetile sus-jos-stanga-dreapta), se gasesc, in mod normal, cifrele de la 0 la 9, precum si tasta care le activeaza (Num Lock - se aprinde un led pe tastatura cand apesi pe tasta).
De asemenea, tot pe tastatura gasesti doua taste ALT, iar cu oricare dintre ele poti crea note muzicale.
Ca sa iti apara aceste note in editorul text, trebuie sa tii apasata tasta Alt, apoi apesi cifrele 1 si 3, sau 1 si 4 (pe rand), ulterior eliberezi tasta Alt. Odata facuta aceasta combinatie de taste, vei vedea in editorul de text nota corespunzatoare combinatiei de taste efectuate.
https://imgur.com/oIxv2Uj