Cum sa ascult muzica legal si gratuit pe internet?

De ce sa sterpelesti muzica cand poti asculta gratuit si legal melodiile tale preferate, prin streaming online? De pe unele site-uri poti chiar downloada legal si gratuit.
Iata cateva site-uri pe care le poti folosi:

Pentru muzica romaneasca, avem deja cunoscutul eOk.ro, unde poti asculta muzica romaneasca nestingherit. Exista acolo o colectie de aproximativ 15.000 de melodii romanesti, dar si melodii internationale.

Daca vrei sa asculti muzica internationala, iata cateva recomandari:

  • Last.fm este un site cu o comunitate internationala numeroasa, printre care se numara si multi romani. Aici poti asculta gratis melodii intregi, nu doar samples, dar exista si un abonament cu un pret modic. Pe site gasesti si un calendar al evenimentelor muzicale din Romania care este foarte bine pus la punct.Exista de asemenea si o sectiune de free downloads.
  • Deezer.com, un alt site foarte popular. Poti asculta cele mai noi albume, diverse melodii de top si radio-uri tematice. Cantecele sunt luate de la Sony BMG și Universal Music.
  • Grooveshark - un site foarte simplu de folosit, are formatul unui player online basic. Iti faci cont si incepi sa asculti, alcatuiesti liste cu melodiile preferate, le asculti pe cele mai recente, probabil ca este cel mai simplu de folosit.
  • Hypemachine - un site care indexeaza blogurile muzicale, punandu-ti la dispozitie muzica uploadata de bloggeri. Trebuie doar sa cauti ce anume vrei sa asculti si sa...dai play! In plus, ai optiunea ca melodiile pe care le asculti aici sa iti apara si pe profilul de Last.fm.
  • iLike.com este un alt site in care iti poti face play-lists, punctele forte ale acestuia sunt: poti sa vezi videoclipul (daca exista) al melodiilor, direct de pe YouTube, gasesti un calendar al concertelor internationale si iti faciliteaza achizitionarea biletelor, in functie de zona in care te afli (concerte in apropierea Bucurestiului, de exemplu). In plus, poti sa downloadezi si MP3-uri pentru unele melodii. Cool, nu?
  • Tunerec.com – simplu de folosit, basic, exista si o comunitate de utilizatori.
  • IMEEM.com - este o retea sociala unde poti asculta muzica gratis. MySpace.com s-a inspirat foarte mult din formatul acestui site, in plus are muzica de la cele mai mari case de discuri din state.
  • Muxtape, aici poti asculta muzica underground, independenta, chestii interesante, dar nu de top.
  • Jamendo, muzica underground gratuita si “nelimitata”, dupa cum spun ei.
  • Sa nu uitam de MySpace.com, aici poti asculta albume intregi puse la dispozitie de artisti, poti sa descoperi cantareti noi si, fireste, socializezi la greu.
  • MTV.com ofera cateva melodii spre download
  • Rhapsody.com este un site recomandat de MTV, poti downloada muzica de pe acest site, doar ca trebuie sa ai abonament.
  • iSound.com - un alt site unde poti asculta si downloada gratuit muzica.
  • PureVolume.com - asculti muzica, poti sa si downloadezi, te poti uita la videoclipuri.

Este clar, nu mai aveti nicio scuza sa folositi oDC-ul ;). Daca mai aveti propuneri de site-uri, lasati un comentariu mai jos.

11 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu am descoperit radiourile care le ofera iTunes. Cel mai mult imi place rapiturtleradio. e o combinatie de rock si hip-hop. Perfect pentru momentele in care te-ai saturat de muzica pe care o ai pe calculator. Merci pentru sugestii.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

*rapidturtleradio

| Abcfunny a răspuns:

Www.fermademuzica.ro este un site gen youtube dar poti baga melodiile ca pe winamp

sper ca ti-am fost te ajutor

Mileyz:*

| selef a răspuns:

Gratuit da, deocamdata legal nu ma intereseaza.

| videoblog a răspuns:

Multumim pentru informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.actm.ro :) un site foarte bun.nu e recomandat celor care asculta sean paul :)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre muzica simfonica/clasica si de opera, nimic? De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am descoperit http://doarmuzicabuna.blogspot.com mi se pare super

| muzical a răspuns:

Htpp://ascultamuzica.tk e bazat pe api de la youtube imi fac propriul playlist si ascult muzica gratis si legal