| sowhatt a întrebat:

Cum suna corzile de plastic fata de cele de metal?

Răspuns Câştigător
| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Acordoru' nu cred ca e foarte exact.Atunci cand acordezi cu acorduru' nu trebuie sa fie numai beculetu' verde.Trebuie sa fie verde si la coarda cea mai groasa si la cea subtire sa fie E/e.
Corzile, de la cea mai groasa la cea subtire sunt asa:
E-A-D-G-B-e
Ca sa nu le uiti poti sa zici de exemplu:"Even After Death Good Boys eat"
eu cu asta m-am obisnuit.

6 răspunsuri:
| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Corzile de nylon sunt pentru chitara clasica, iar cele de otel sunt pentru acustica.Sunt cam acelasi lucru, doar ca cele de nylon sunt mai moi, iar cu acustica canti mai mult pop-rock.

| sowhatt explică (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Da, dar cum suna... adica mi le-am schimbat aseara si pot spune ca suna foarte foarte jos. am acordor si sunt acordate dar nu inteleg de ce suna asa...

| sowhatt explică (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Mersi! big grin

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru sowhatt):

Cu placere!

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru sowhatt):

Acordoru' nu cred ca e foarte exact.Atunci cand acordezi cu acorduru' nu trebuie sa fie numai beculetu' verde.Trebuie sa fie verde si la coarda cea mai groasa si la cea subtire sa fie E/e.
Corzile, de la cea mai groasa la cea subtire sunt asa:
E-A-D-G-B-e
Ca sa nu le uiti poti sa zici de exemplu:"Even After Death Good Boys eat"
eu cu asta m-am obisnuit.

| Piikaa a răspuns:

Heii! Am o chitara clasica, si am 3 corzi de metal, 3 de plastic! Pot spune ca mi se pare ca se aud mai bine cele de plastic fata de cele de metal!
Dar depinde si in ce loc pui corzile happy

| XxZuZaaxX a răspuns:

Heii..Cred ca te referi la chitara clasaca straight face pai eu am combinate 3 de metal cu 3 de plastic avand in vedere ca cele de metal suna mai gros si cele de plastic mai subtire eu te sfatuiesc sa le tii combinate, avand in vedere ca cele de plastic se rup mai repede