anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cunoasteti site-ul SongMeanings.com? Ma gandeam sa ne ocupam de categoria asta intr-un mod mai deosebit, fiindca suntem multi care ascultam muzica si tot destui dintre noi suntem si foarte conectati cu ceea ce ascultam si ne place sa si reflectam asupra unei melodii mai in profunzime, incercand sa extragem un mesaj(evident, poate fi diferit in functie de ascultator).

Practic, aceasta intrebare este episodul pilot la o serie lunga de intrebari in perioada urmatoare(in masura in care imi voi permite si voi avea chef si nu in ultimul rand ceva de impartasit) in care voi posta o piesa, eu as putea spune ce imi transmite melodia (optional), dupa care solicit raspunsuri care sa-mi completeze gandurile. Doresc un ton civilizat, o atentie deosebita la analiza unei melodii, altfel postarile nu-si au rostul. In anumite cazuri se pot include in raspunsuri si melodii asemanatoare(daca ar avea aceeasi tema).

Piesele vor fi din toate genurile, nu ma astept si nu va asteptati doar la fineturi. Da, adica as vrea sa analizam tot, chiar si ce nu agream, vom spune fix de ce, atat timp cat este posibil. Poate sunt si niste melodii atat de bune incat nu ai ce comenta, iar altele atat de haotice incat nu intelegi oricum nimic.

Sper ca asemenea postari vor avea o contributie frumoasa la aceasta categorie care imi pare destul de pierduta, stearsa, dezordonata pe site. Rareori vezi o postare interesanta pe aici. De asemenea, daca unora le place genul de intrebare, pot s-o puna si ei(nu ma supar, ci dimpotriva) fiindca nu cer copyright. :))

Bun...destul am palavragit.

Iata prima piesa propusa:

Am ales ceva mai usor(probabil si cunoscut) asa pentru prima data.
Ca de la prima ascultare sa puteti face o analiza rapida.

https://www.youtube.com/watch?v=nVjsGKrE6E8

Lana Del Rey - Summertime Sadness

Asadar, ce e aia bre o "summertime sadness"? Dar in "wintertime" cum o fi? :)) Si supararea asta are legatura cu 2 femei lesbiene cumva? Si care au si tendinte de suicid? Nu inteleg nici clipul vizionat. E o piesa destul de populara dar sa fiu al naibii daca am inteles mesajul din ea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dar in "wintertime" cum o fi? laughing Si supararea asta are legatura cu 2 femei lesbiene cumva? " interesant. nu am avut aceleasi ganduri ca tine dar uitandu-ma in comeantarii am vazut oameni de-a dreptul idioti. credeau ca melodia promoveaza fete lesbi si sinuciderea. pentru mine mi se pare mai normal ca "summertine sadness" in melodie a fost vazut ca o femeie. daca era barbat deja trebuia sa fie o atractie fizica / sexuala, dar de la inceputul melodiei cand nebuna se invartea cu camera in mana si tu erai "In fata camerei" se intelege ca vroia sa fie un prieten deci se intelege (cel putin pentru mine bre) de ce era femeie. deci partea "lesbi" sper ca ai inteles-o.

cat despre "intelesul melodiei " uite aici un raspuns.

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120729204318AAZjsw6

nu e trisat laughing e totusi mai mult decat altii ( adica nimeni ) au facut tongue. nemultumitului i se ia si ce ii se da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ps. surprinzator dar mi-a placut melodia. si cum am zis mai sus nu stiu de ce atatia tampiti credeau ca promoveaza suiciderea, eu nici nu prea am dat importanta macar. se vede cat de dusi sunt altii. nu stiu unde gasesti tu melodiile astea ciudate, ma depaseste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai e din cauza ca plangea, suferea si se arunca in gol la un moment dat in clip. Gen te sinucizi pentru ca ti-ai pierdut prietena care era si iubita. big grin Eh, nu poti condamna oamenii pentru ceea ce vad in melodia asta, chiar si daca comenteaza la misto.


Bine, evident ca sunt panarame acele comentarii. Sub nicio forma melodia nu e atat de terminata ca sa promoveze prostii. E chiar placuta la auditie, n-am cum sa nu recunosc. Cantata frumos.