| syd2 a întrebat:

Daca n-au disparut pretuitorii muzicii adevarate atunci, daca aveti timp as vrea sa va intreb ce parere aveti despre aceste piese.De ce va aduc aminte? Ce sentimente va trezesc?(desi e clar) [ desi nu prea cred ca o sa se intereseze cineva]
https://www.youtube.com/watch?v=0_OrA80NGBM

https://www.youtube.com/watch?v=CkqlRC7i4Kg

30 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Muzica...

| J0B0MAT a răspuns:

Sunt frumoase.
Păi ...melancolie.
Dar de ce zici că asta e muzică adevărată? E un gen de muzică printre atâtea altele.Fiecare gen are farmecul lui.
Eu mă împac bine cu toate.big grin

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma bucur enorm, caci ai supus dezbaterii si muzica pe care o numesti culta.Caci muzica este cea mai inalta forma de manifestare a culturii (spun morfologii despre arta).
Ca sa-ti raspund punctual, la intrebare, ar trebui sa-ti spun ca -mi place Rahmaninov, in anumite momente. Sentimentele trezite de muzica lui sunt diferite si, in general, arta exprima este apreciata in functie de gradul de cultura, de multe altele la care sa nu neglijam momentul.O muzica este apreciata, atunci cand iti exprima 'starea de spirit ' a momentului.
Sincer, Rahmaninov, alaturi de Chopin sau altii, m-au incantat cand eram indragostit fara speranta. Din Rahmaninov, spre rusinea mea nu retin decat concertele pentru pian, exceptionale si absolut originale, in ciuda orchestratiei modeste, nu mai modeste decat ale lui Liszt!
Muzica de camera m-a interesat.Este doar pentru 'specialisti'.
Dar ca sa nu fac o divagatie superprolixa, revin la parerea ca muzica adevarata ramane, chiar nu conteaza genul, cata vreme se muleaza pe starea MOMENTANA de spirit.
Imi place si Rockul, am ascultat cam toate genurile la care am avut acces.Si am avut, caci muzica e viata mea. Eu am pentru fiecare moment al vietii, o muzica insotitoare. Daca sunt suparat, ascult Havymetall, daca sunt trist ascult Chopin, Debussy sau Liszt, etc. Sau invers, caci imi plac contrastele.
Nu cred ca Jennis Joplin e ne-culta cata vreme imi aduce emotii reale, cata vreme imi place. Dar nici nu as considera ca afara de BACH ar fi multi compozitori 'CULTI" SAVANTI! Poate Palestrina, Hendrix si Haendel.
Dar iata ca sunt multi.Nu stiu pe care sa-i iubesc in mai mare masura.Chiar modestul Ravel.
Dar e imens de vorbit. Spuneam ca muzica este Ritm, Armonie, Contrapunct(poate orchestratie). Nici vreo arta nu ma va convinge mai mult decat muzica in toate formele de manifestare.E slabiciunea mea.

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

De ce ii spui modest lui Ravel? Ai auzit vreodata de pavane pour infante defunte, de el, e preferata mea.

| MistretulPufos a răspuns (pentru syd2):

Nu, serios, chiar am ascultat laughing chiar si acum ascult

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

L-am ascultat integral, ceea ce exista, desigur pe piata! Am spus asta ca sa te provoc, sigur ca-l consider genial.Inclusiv lucrarea amintita de tine, dar tot ce a compus!
Ma bucur ca-l ai si pe acest compozitor in vedere!

| oprescudorin11 a răspuns:

Deci dragul meu meloman, sa nu crezi ca daca nu apar in public, ostentativ, oamenii nu mai iubesc VALORILE! Sau ca nu stiu sa le discearna. Dar este meritoriu pentru tine, a atrage atentia ca EXISTA VALORI.Chiar daca uitate sau marginalizate!

| oprescudorin11 a răspuns:

Apoi, mi se pare 'strigator la cer', ca o tara ca Romania, care detine o parte a valorilor autentice muzicale, sa nu aiba un forum de melomani, care, fara nici un fel de glas stins, disperat, fara timiditatea de a crede ca este luat in ras de analfabetii majoritari pe planeta asta, nu din vina lor, sa-si afirme VALORILE!
E absolut fabulos!
Vorba lui Eminescu: 'Nu credeam. sa-nvat, a muri vreodata!".
Coincidenta?

| LePotato a răspuns:

Mie îmi place pianul foarte mult.

Doar că in general prefer piese care nu-s așa cunoscute.

Dintre cele date de tine, o prefer mai mult pe prima.

| syd2 explică (pentru LePotato):

Ai gusturi bune big grin

| syd2 explică (pentru suffarstar):

Mi-au placut ambele happy Thanks

| suffarstar a răspuns (pentru syd2):

Cu placere happy

| Deaad a răspuns:

Ooo,Rachmaninoff...
Unul dintre pianistii mei preferati.E genial.
Bineinteles, nu il intrece pe maretul Chopin.

Muzica de pian pe care o ascult eu imi trezeste mereu sentimente de melancolie.

https://www.youtube.com/watch?v=M_VCbnqbwwA

Asta e preferata mea de Rachmaninoff.
Ramani fara cuvinte in fata acestei opere de arta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Deaad):

Subscriu.Cred ca este Capodopera lui! Aduce 'in scena' 'incredibilitati', chiar si pentru specialisti.
E interesanta si divagatia dupa Paganini! Putin mai comerciala, ca sa zic asa.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Am reascultat, la sugestia ta, aceste sensibile compozitii, cu placere, nostalgie, emotie, dar si pace, liniste, armonie, cate putin din fiecare, asa stari difuze, neomogene. Merci! Eu sunt o pasionata de muzica de pian, de muzica culta, in genere, merg la toate operele, operetele, baletele, concertele simfonice etc, ascult si in casa si in masina multa muzica clasica, iar pianul este instrumental pe care il iubesc cel mai mult, e cel care trezeste cel mai intens, in mine, acea parte sensibil-creativa, atat de emotionala, dar, totusi, atat de frumoasa...
Mai ales prima e foarte apropiata de sufletul meu, pentru ca Rachmaninoff este, de mult timp, unul dintre compozitorii mei preferati, a carui muzica imi aduce armonie in interior.
Frumos subiect ai initiat, felicitari!
Fac si eu o recomandare, pentru tine, EndlessScream, dar si pentru ceilalti melomani care acceseaza aceasta pagina, tot compozitii clasice, tot pian:
https://www.youtube.com/watch?v=Vf0on9TKtB4
https://www.youtube.com/watch?v=6GbD20h8-_4
Astept impresiile tale/voastre, in relatie cu recomandarile mele!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Imi place si Elgar (m-a impresionat candva). Muzica e vasta, dar ce ziceti de WAGNAR? Puternic, barbatesc!
https://youtu.be/FqDxKrrimuU
Priviti-o ca pe un viitor.
Apoi, cel mai frumos imn inchinat iubirii:
https://youtu.be/fuPDMhyGKB8
asa cum si Nietzsche a invocat in lucrarea lui de doctorat neplagiat ( Tragedia greaca)
Asta e muzica asa numita CROMATICA.
Si mie imi place cu de'osebire PIANUL. Este cel mai curat instrument, cum sublinia si Thomas Mann in Doctor Faustus. De altfel Muzica este singura poarta transcendenta printre arte.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru oprescudorin11):

Wagner e unul dintre compozitorii preferati ai familiei mele, se asculta frecvent la noi in casa si mie imi place enorm.
Nu am indraznit sa-l recomand pe site, nu cred ca multi useri dunt pregatiti sa-l asculte, din pacate...
Multumesc pentru recomandarile dvs, "Tristan unde Isolde" e magnifica!
O zi frumoasa!

| syd2 explică (pentru Cameliapantiru):

Mi-au placut foarte mult melodiile, prima imi aduce aminte de Strauss iar a doua imi era cunoscuta happy

| Cameliapantiru a răspuns (pentru syd2):

Ce frumoooos! Ma bucur mult! Si mie imi place Strauss.
Iti las aici valsul "Dunarea albastra", pe care il ador:
https://www.youtube.com/watch?v=_CTYymbbEL4
Zi faina!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Era destul de controversat acest genial, initial deschizator de alte drumuri.
Am avut ocazia, o data in viata mea, in vremuri mai putin libere, sa-l ascult integral in casa unui pasionat. Apoi am revenit. Pare dificil si dezarmant pentru cei care cauta muzica, sa zicem, mai greu de limpezit, dar satisfactia ulterioara este absolut fantastica.Mai putin ma intereseaza in cadrul dramelor lui muzicale (el nu a compus opere -doar drame-legaturi cu Tragedia greaca).
Dar muzica lui care a influentat si pe Bruckner, alt colos al muzicii, care a fost mai sintetic, mai precis, daca se spune asa, apoi cam toata pleiada muzicii secolului 20.
Tristan si Isolda, acel fragment, am mai avut sansa sa-l ascult LIVE la Atheneul Roman sub bagheta lui Celibidache!
O mai mare satisfactie estetica nu am mai cunoscut.Conteaza mult, aproape decisiv si interpretarea.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru oprescudorin11):

Imi imaginez ca a fost o experienta artistica exceptionala, un concert dirijat de Celibidache! Un dirijor de geniu!
Wagner si Celibidache, doi colossi!
Noapte buna!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Sa disociem! Pe Celibidache l-am cunoscut la Atheneu.A dirijat mai multe, a facut repetitie cu Filarmonica, cu colectivul respectiv.Am urmarit si repetitiile, il adulam si pe Celibidache si pe Brahms si pe Wagner sau Stravinski.
Eram student.
Acum, ma uitam la filozofia lui asupra muzicii pe care o gasiti pe Youtube, cred ca-l regasesc.
Trecand peste asta, pe Wagner si nu numai, pe Haendel sau Bach, l-am ascultat in toate frumusetiile lor, integral, sau mai putin (integral oratoriile), care se gasesc toate acum.
Despre Celibidache va pot povesti multe, desigur cu alta ocazie.
Sincer, este cel mai mare DIRIJOR, in opinia mea, asa cum Dinu Lipatti este cel mai bun pianist!
Si credeti-ma ca am ascultat cam tot ce misca in materie de dirijori sau solisti.
Wagner este sub aspectul valorii vag asemuit cu BACH sau Haendel sau Palestrina in iarasi opinia mea.
Cam pe aici este standardul valorilor mele. Putem vorbi si despre alti dirijori sau pianisti sau mai simplu solisti.
Dar amintesc doar faptul ca un muzician nu este acela care stie doar notele muzicale, ca frumusetea veritabila este cea mai importanta componenta, explicata si de C.
Azi intamplator am ascultat o discutie intre unul din compozitorii nostri, care au transcris, completat capodoperele lui Enescu (mai putin cunoscut de-adevaratelea), despre sf. 4 si 5.
Imi cer scuze pentru ca am divadat destul de prolix.

| syd a răspuns:

Sunt frumoase, dar niciodata nu m-am inteles bine cu muzica culta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma duc cu gandul la anumite persoane, la lucruri regretabile din trecut, la suferinta pe scurt.

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Sunt "fericit" sa "aud" asta big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

laughing pai da

| MistretulPufos a răspuns:

Sunt numai bune de ascultat

| syd2 explică (pentru MistretulPufos):

Nici nu le-ai ascultat rolling on the floor

| MistretulPufos a răspuns (pentru syd2):

Ba da laughing