| Insurgent a întrebat:

De ce ai nevoie pentru a avea o formatie rock? funda!

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Vocalist, chitarist, tobosar, bassist... Cel putin patru persoane, fie 3 daca vocalistul canta si la chitara. Apoi ai nevoie de instrumente bune, perseverenta, talent, imaginatie, niste bani, locuri pentru 2-3 mini-concerte sa te cunoasca lumea putin, si mult mult noroc, ca poate reusesti sa scoti un album big grin

3 răspunsuri:
| wolfer18 a răspuns:

In materie de instrumente(ma gandesc ca nu ai nevoie de teorii gen "bani, talent, noroc...":chitara armonie, chitara solo, chitara bass si tobe; poti sa ai si clapa, pentru ca o clapa poate face foarte multe lucruri care sa animeze o cantare.Sa nu uitam de microfon(microfoane, daca tobele nu sunt electrice). Chitarile trebuie sa aiba nici "efecte", asa se numesc; sunt niste aparate mici, care modifica sunetul, pentru a-i da violenta, stridenta rock-ului. Fara astea, poti sa canti blues si balade.La repetitii nu e nevoie de cine stie ce sonorizare, ajung 1-2 amplificatoare care se achizitioneaza de obicei cu chitara, iar intr-un posibil concert, de obicei organizatorii asigura sonorizarea.

| WHOisWHO a răspuns:

De Dumnezeu, talent, spirit de echipa, bani pentru scule / instrumente, multa munca, rabdare, sacrificiu, o persoana descurcareata pentru rolul de manager. Cam acestea sunt cele mai importante, cred eu.

| gabutzu a răspuns:

Talent mult laughing)