| Byb2001 a întrebat:

De ce sunt ascultate numai manele in trending pe Youtube iar muzica adevărată nu apare pe primele locuri?

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există muzică mai adevărată, una ca alta. Preferințele față de acestea țin de modă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asta asculta majoritatea dintre romani (daca la Youtube Romania te referi), din pacate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca prosti da' multi! >> Si legat de ce a zis DoarBogdan, si la nivel international se asculta tot niste spanacuri.

| Sofer a răspuns:

Mai blana sunt manelele.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru a intelege adevarata muzica trebuie sa ai nitica cultura muzicala. Dar de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
Au inceput sa manelizeze si muzica populara.

| zilog a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"TRĂIM INTR-O ȚARĂ DE MIZERIE pentru că noi suntem țara!' Paraziții!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zilog):

Nu te impancienta. Nu stam mai rau ca altii de acum 50-100 de ani. Dar si asta are avantajele ei: nu mergem pe teren virgin si nu tot ce este progresist este si bun.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca prostia e multa si fiindca lumea moderna încurajeaza numai prostie, relativism si incultura.
Dar nu te lasa descurajat/ă de asta. Lucrurile n-au stat asa mai demult si nici nu vor sta asa in viitor. Cu voia lui Dumnezeu toate manifestarile astea idiotice de """muzica""" vor disparea asa cum o cladire urata comunista se naruie in cateva zeci de ani.
Doar frumosul dăinuie, si vorba scriitorului rus Dostoievski: "Frumosul va salva lumea" happy

| Ineys a răspuns:

Ia zi tu care e muzica adevarata? Aia care iti place tie, corect?

| Crackman a răspuns:

Pentru ca multi vizioneaza ce fac aia... restul mai putin

| zilog a răspuns:

Pentru ca asta este nivelul jegosilor
proști dar mulți

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zilog):

Ai multa dreptate.

| zilog a răspuns:

Eu ascult richard clayderman, BB King, Crossroads 1986, led zeppelin, slade, nightwish, enya, Rammstein, Nina Simone, 1965 Blues by Big Mama Thornton, Sam Myers, John Lee Hooker, John Lennon, Lonnie Johnson, Louis Armstrong, Queen, Scorpions, Sinéad O'Connor

| morfeo a răspuns (pentru zilog):

Who care's?

| Alverto a răspuns:

Bună întrebare... Sa nu te superi că vin cei ce susțin manelele astea. mereu a fost așa, oamenii înțelepți au fost mai puțini dintotdeauna
In trending sunt cele cautate și vizionate de "românii" noștri pentru că acest gen este unul luat de la țigani. Și apropo au mai fost și în trecut întrebări de genul, le poți căuta pe google pe TPU și tragi concluzia.
Și să te înveselești puțin:
https://youtu.be/6ZhN0z8oy-w

https://youtu.be/aowhw9k8GW0

https://youtu.be/VbytG6NMd-0

https://youtu.be/kowDo3QNYDg

| zilog a răspuns (pentru Alverto):

Cam slăbuți băieții de la Sub Carpați! Ar fi putut fi și mai incisivi!

| SingleForOne a răspuns:

Trending online înseamnă număr de vizualizări, la fel cum trending din viața reală înseamnă cel mai popular și utilizat.

Dacă te gândești că vei scăpa de ei în mediul online, atunci greșești. Ei se modernizează la fel ca toată lumea.

| DonEduardo a răspuns:

Ce vrei sa spui prin muzica adevarata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem o tara de manelisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se promoveaza cocalarismul, fiindca cei mai multi se regasesc cu genul asta muzical, cocalari de calibru, Romanii s au tiganizat, nu degeaba fura ca tiganii si se comporta ca ei '.

| blairelovesmusic a răspuns:

Deoarece tara noastra are mai multi oameni fara educatie decat oameni de rand/intelectuali etc.

| nicu991 a răspuns:

Eu personal am Youtube setat pe USA insa spre surprinderea mea in timp ce vizionam clipuri care n-aveau absolut nicio legatura cu muzica am primit reclame fix manea, si nu era cateva secunde ci toata melodia... deci Youtube a luat-o razna de la un timp.

| morfeo a răspuns:

Gandeste-te ca 1 din 2 romani sunt analfabeti. Normal ca idolii lor sunt niste nulitati cu 4 clase.

| Vasile2003 a răspuns:

Deoarece majoritatea asta ascultă, nu ești tu un fan manele, dar nu poti spune că nu asculți ocazional, de plăcere sau din curiozitate unele manele, mie unul personal unele chiar îmi plac ...de fapt, chiar multe, sunt destule manele de bună calitate, dar sunt și unele care"denotă caracterul persoanelor care le cântă și persoanelor care le ascultă "-adică îți dai seama...

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Pentru că trendingul reflectă gusturile majorității, ceea ce caută și vizionează cei mulți.
Definește "muzica adevărată". Ce înseamnă? Rock, populară, electro, vechi sau care sunt "underrated"? Ce înseamnă?

| stefiiii3 a răspuns:

Pentru majoritatea romanilor din tara si din strainatate, asta asculta. Acum, ma refer la romani si nu la cei de etnie roma, sunt foarte multi romani ce asculta acel gen de muzica.

| aicaramba a răspuns:

Daca suntem o tara de cocalari. Vultipa a fost in trend timp bun, dar ceva inteligent sau un documentar nu ar ajunge in veci acolo. NU NE MAI FACEM BINE NICIODATA.

| AndreiMSV a răspuns:

Pentru că muzica (muzică adevărată) are multe genuri diferite, și fiecare românaș cu standarde ascultă un tip de muzică (chiar și subgenuri).
În concluzie: o anumită piesă nu poate acoperi gusturile majorității de români.

În timp ce țiganilor le sunt plăcute urechilor doar manelele, ei doar asta ascultă.
Aaa, și să nu te miri pentru că ei reprezintă peste 15% din populația României, deci au de unde.

| CRONNOSo3 a răspuns:

Pentru ca sunt multe persoane carora le place ritmul si/sau mai mult sau mai putin versurile.
Sunt oameni mai culți si neandertali(mult spus).

Eu ascult rap si ragge,dar daca sunt si alte genuri de muzica care se asculta in jurul meu nu pot sa zic ca le urasc,da, poate nu imi plac dar asta este, ascult ce imi place.

Sfat daca multor persoane le place un anumit gen de muzica este treaba lor, tu asculta ce vrei tu si fi fericit pentru ca la urma urmei de asta ascultam muzica.

P.S. fereştete de trending-ul din Romania, sunt multe "jeguru" ca "Sushi Maki"

| andreeachim a răspuns:

Nu exista muzica adevarata sau neadevarata, cu totii avem gusturi diferite, problema e ca romanii apreciaza doar cocalarismul...