| xInnaAlinaxD a întrebat:

Dece marea majoritate a muzicienilor comerciali sunt americani? ce are toata lumea cu America? ce e acolo miere? sunt o multime de cantareti talentati si in alte tari.de ce cantaretii romani nu au succes peste hotare? ( in afara de muzica proasta pe care o canta), intr-adevar majoritatea cantaretilor romani au muzica de rahat, sa o zic frumos. dar a aparut acea trupa LaLa Band, chiar au muzica ca lumea. dar va zic. niciodata nu vor avea succes ca si Rihanna, Katy Perry, Justin Bieber, Selena Gomez. ( dependenti de autotune)
de exemplu: puteti compara vocea Alinei Eremia cu a lui Selena Gomez? selena gomez nu poate canta o nota fara autotune. si totusi ea are succes?
DECE? ASTA E INTRABAREA MEA?
CINE MA LAMURETE IA funditakiss

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Asa...referitor la intrebare.In USA,industria muzicala chiar nu mai este muzica,e industrie,si atat. Goana dupa bani, melodii cat mai comerciale, cat mai aiuratice si lipsite de suflet.Si in cazul muzicii USA da tonul in lumea intreaga.LaLa Band nu canta deloc bine.Au voci bune, dar nu le folosesc cum trebuie; daca bagi pe cineva cu voce buna sa cante pop nu prea o scoti la capat bine.America e stapanul lumii in orice domeniu,si e si normal ca de acolo sa vina cea mai multa muzica,sunt mari consumatori de muzica,ma rog, asa-zisa muzica, dar sa-i spunem pe numele prezentat deocamdata.La fel cum ei folosesc in prostie tehnologia, folosesc si muzica: fiecare american asculta asa-zisa muzica in fiecare zi, oriunde ar fi.La ei in scoli,se vorbeste de Selena,de Lady Gaga,de Justin Bieber si de lucrurile ce prezinta cel mai bine decaderea tarii asteia in aspecte sociale. Daca vrei sa gasesti un loc unde sa troneze muzica buna,unde sa troneze un bun-simt in muzica aproape enervat,incearca Norvegia,Suedia,Finlanda si Germania. Vreo jumatate dintre trupele bune ale lumii, zic de alea consacrate, provin din tarile astea patru.Acolo gasesti muzica buna.
USA nu e o tara,e o industrie in orice, se produce dampulea orice, si e normal sa se produca si pseudo-muzica la fel.Nu se tine cont de calitate, ci de cantitate.Plus ca ei nu pot vedea mai departe de tara lor in cele mai bune cazuri, si egocentrismul asta aduce lucruri rele, daca pui la socoteala ca ei sunt cei mari consumatori de muzica din lume.

15 răspunsuri:
| xInnaAlinaxD explică:

Lamureste-** scuze happy

| FucktheSystem a răspuns:

Lala band e la coada trupelor din Romania, daca pe aia îi consideri talentați cred că n-ai auzit de Trooper sau Cargo.
Adica avem muzică bună, dar nu se promovează, deja ce a ajusn să se promoveze ( lala band) în ochii mei e la fel de comercial ca restul formațiilor enumerate de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru SOLDIER):

Poi de ce să nu pară că ești de acord cu mine?
Oricum, frumoasă comparație.

| xInnaAlinaxD explică (pentru FucktheSystem):

Din cate stiu eu trooper e o trupa canadiana

| xInnaAlinaxD explică (pentru xInnaAlinaxD):

Nu?

| FucktheSystem a răspuns (pentru xInnaAlinaxD):

O fi și o trupă Canadiană dar este și una Romînească.
Caută melodia Ursitoarele, e favorita mea.

Răspuns utilizator avertizat
| xInnaAlinaxD explică (pentru FucktheSystem):

Ok

| xInnaAlinaxD explică (pentru FucktheSystem):

Ok, o sa o ascult

| Ecea a răspuns:

Pai cine a auzit de Romania?
Tu crezi ca grija lor este muzica din Romania?

Sunt tari unde se face muzica cu adevarat,nu Alexandra Stan, Inna, Smiley si mai stiu eu ce "artisti" de 2 bani.

De exemplu la foarte multi americani le place Rammstein( o trupa din Germania) de la noi ce sa le placa? Uzzy? sa fim seriosi,noi nu avem muzica in Romania.
Intr-adevar,avem si noi talente,dar cine sa le asculte? La noi Salam si Inna sunt in frunte.

Au si americanii de asemenea muzica lor proasta, de exemplu Hip Hop american eu il consider o manea romaneasca, nu este nici un fel de diferenta.Sunt negrii,canta despre bani si femei,etc.(exceptie Eminem)

Selena Gomez nu am auzit despre ea,nu am ascultat si nici nu o sa ascult vre-odata.

Toate tarile au si muzica buna si muzica proasta,mai putin Romania,la noi nu exista muzica buna si daca exista oricum nu este apreciata.Dar macar din america ai ce sa alegi, in functie de cat de mult te duce capul iti poti alege muzica.

Cand o sa avem noi in Romania muzica asemanatoare cu asta, eu ma declar patriot.
http://www.youtube.com/watch?v=loJIIJnndjE&feature=related

| Dumnezău a răspuns (pentru Ecea):

Este o melodie, cantata de doi negri: The Game ft.Andre Merritt-Better Days
Depaseste pe Eminem ca abordare si versuri melodia asta.Tu ai nimerit peste rap-ul prost din America,mai sunt multe melodii bune. Tupac, Easy-E, Biggie Smalls.Atunci se canta rap mai bun,era esenta ghettoului si a sufletului pus in rap,nu ca acum.Dar totusi,mi s-a parut aiurea ca daca sapi suficient de bine, gasesti melodii bune si la rapperi slabi din USA, mai ales pe albumele de inceput.

| Ecea a răspuns (pentru Dumnezău):

Pentru mine rapp-ul nu este o muzica.
Exista oameni cu haz,de exemplu Eminem sau Parazitii, care intr-adevar imi face placere sa ascult glumele lor.
Dar in nici un caz nu pot spune ca oamenii astia fac muzica sau ca au vreo legatura cu talentul.
Eu cred ca orice persoana care are putina inteligenta si stie sa vorbeasca coerent poate face rapp.

Am o impresie foarte proasta despre "muzica" asta.Am avut si eu o perioada din viata cand am ascultat,dar acum mi se par aiurea toti,inclusiv parazitii s-au apucat de manele.

Multumesc pentru raspuns,momentan nu am starea necesara sa ascult exemplele date de tine, dar cu o alta ocazie o sa ascult, desi prefer un rock din partea ta.