| anonim_4396 a întrebat:

Diferenta dintre pop si punk? please:X... fundita:*

2 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pop- E un gen de masă, le place tutror, e ritmat și la modă.
Uite, compară orice melodie de aici http://top40.about.com/od/top10lists/tp/top100songs2010.htm cu asta : http://www.youtube.com/watch?v=jbCqwl2geQg
Cred că diferența e considerabilă.
punk=libertate, pop=modă.
Asta fiind zisă în general, pentur că există și punk de proastă calitate dar și pop OK.

| Nede a răspuns:

Muzica pop reprezintă un gen muzical și cea mai consistentă parte componentă a muzicii corespunzătoare culturii de masă (en. popular culture) de-a lungul secolului XX, continuându-se până în prezent. În marea majoritate, structura muzicii pop este una lejeră, pe ritmuri agreabile, adeseori dansante. Subiectele predilecte pentru genul pop sunt: dragostea (împlinită sau nu), libertatea, reușita ș.a.

Punk rock-ul este un gen de muzică rock de tip anti-establishment (împotriva autorităţii instituţionalizate, împotriva convenţiilor societăţii) care a început la mijlocul anilor '70.Subcultura punk, asociată muzicii, se caracterizează prin rebeliune juvenilă, haine specifice, o varietate de ideologii anti-autoritariene şi pein atitudine DIY.

Cam asta e diferenta.