| OnlyHope a întrebat:

Din ce vad eu pe-aici (mai) nimeni nu mai asculta muzica romaneasca autentica... Din ce am vazut la categoria "muzica" majoritatea ascultati muzica straina (cantata de straini sau chiar de romani), iar acei cativa care mai ascultati muzica romaneasca preferati manele (care au stricat muzica romaneasca) sau/si muzica dance, house...
Mai este cineva pe aici care asculta romante, melodii cantate de Angela Similea, Margareta Paslaru, Corina Chiriac, Mihaela Mihai, Pompilia Stoian, Dan Spataru, Gabriel Dorobantu, Gabriel Cotabita, Alexandru Andries, Stefan Hrusca, Victor Socaciu, Anastasia Lazariuc, Ilie Milcov, Mihai Constantinescu, Adrian Daminescu, Elena Carstea, Sanda Ladosi, Laura Stoica, Oana Sarbu, Ovidiu Komornyik, Catalin Crisan, Valeriu Sterian, Gheorghe Gheorghiu si alti artisti ca ei care au schimbat istoria muzicii usoare romanesti? Sper sa iesiti la lumina, voi, fanii unora, daca nu tuturora, dintre acesti artisti sau a trupelor cum ar fi Phoenix, Pasarea Colibri, Holograf. Multumesc anticipat! Mentionez ca ascult cu respect muzica acestor mari artisti desi am doar 14 ani. Cred eu ca 1 din 30 de copiii de varsta mea mai prefera muzica lor...pacat.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

1 din 30 e mult. Eu sunt mai pesimist, mult mai pesimist de atât. Tu trebuie să înţelegi ceva; oamenii sunt proşti, prin definiţie. Da, generalizez, 3 din 5 sunt idioţi. „Muzica ţine de gusturi" e una dintre cele mai tâmpite şi mai false afirmatii cu putinţă, asculţi ce şi cât te duce capul, ăsta e singurul adevăr. Pot da exemple pe versuri. Tu chiar crezi că cineva care ascultă Rihanna - Rude oy e mai cu cap decât cineva care ascultă spre exemplu Iron Maiden - Ghost of the Navigator(un exemplu)? Sau cineva care ascultă aceiaşi melodie e mai profund decât altul care ascultă Dan Spătaru - Te aşteaptă un om sau Loius Armstrong, Frank Sinatra etc? Asculţi cine eşti şi majoritatea se zbate în superficialitate şi prostie lucie(sau măcar ignoranţă). MUZICA ESTE IMPRESARUL INTELECTULUI UMAN!

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu am 20 de ani si ascult muzica adevarata cred. Dar am observat si eu ca daca intreb de o melodie preferata majoritatea spun o piesa de club. A fost era manelelor, acum e muzica de club in topuri. Din pacate prea putini mai stiu ce e muzica de calitate. Ascult si muzica romaneasca si straina dar in special muzica veche. Deja muzica de azi nu mai exprima sentimente, trairi. E o muzica a calculatorului, artificiala sau una penibila, lipsita de valoare.

Aici am postat niste melodii care imi plac mie ( nu romanesti dar spun eu muzica frumoasa ) : http://www.tpu.ro/......j-care-le/

Aici am postat melodii romanesti care imi plac mult : http://www.tpu.ro/muzica/care-sunt-melodiile-voastre-romanesti-preferate/

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ma bucur sa aud ca cineva la 14 ani asculta romante. Nu stiu ce intelegi prin ele, dar cred ca doar ai preluat niste idei de la parinti. Andries e ok. Si Sterian a avut ceva tentative, dar muzical a fost sa zicem mediu. Mie imi plac putine melodii romanesti, asta e una din ele http://www.youtube.com/watch?v=pQswPBs9yVQ
E tot un fel de romanta, dar un pic diferita;)
Acum serios, crezi ca ai suficienta cultura muzicala incat sa poti alege intr-adevar? Macar daca mentionai astea:
http://www.youtube.com/watch?v=oucjHoofMY4
http://www.youtube.com/watch?v=oOv7BozKszk
http://www.youtube.com/watch?v=wXe8bKcGi6A
http://www.youtube.com/watch?v=mKXpKXkKLuI
Lasand la o parte influentele muzicale, nu poti sa-i pui in aceeasi sala cu Dorobantu sau Daminescu, hai sa fim seriosi, ce e nasol e nasol, si pe langa ca au facut bani cu muzica naspa unii din ei mai sunt si pedofili. Pe vremea lui Ceausescu nu circula informatia, acum ai acces la muzica de calitate, doar sa cauti.

| shadovv a răspuns:

Ascult doar muzica romaneasca... Hip hop romanesc mai exact. Dar nu gangsta rap...
Ascult nimeni altu', parazitii, veritasaga, etc.

| Crystal1807 a răspuns:

Muzica e facuta sa te relaxeze Nu sa te plictiseasca!
Daca eu ma relaxez pe o melodie de Selenei, Rihannei etc nu conteaza. Important e sa ma relaxez si sa ma simt bine tongue

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Mie imi plac foarte mult melodiile vechi. Cele cantate de Margareta Paslaru, Anda Calugareanu, Dan Spataru, Gica Petrescu, dar recunosc ca si eu in ultimul timp am cam renuntat sa ascult melodii vechi.Insa cand sunt trista si nu am ce face/plictisita astea sunt melodiile pe care le ascult:
-"O portocala"Anda Calugareanu -"Du-ma acasa imi tramvai" Gica Petrescu-"Suflet de copil" Anda C.etc

| Incubus a răspuns:

1 nu confunda manelele cu muzica ramaneasca(este totusi tiganeasca)
2muzica straina cantata de romani? cum vine?
3din cate stiu eu majoritatea din cei enumerati nu mai canta din diferite motive si cei care mai canta inca de obicei colinde si mai apar doar de craciun si pasti(nu ma refer bineinteles si la cei ce nu mai sunt dca la asta va ganditi)

| AdiSenior a răspuns:

Mai sunt taica persoane care asculta astfel de muzica.Chiar acum ascult IOANA RADU-la umbra nucului batran.Romantele nu au moarte.Am 30 si ceva de ani, asa ca imi sunt pe plac aceste cantece, nu zgomotul de azi.O zi buna tuturor.Cu toate ca acum e 23:30 laughing