| AndreeaElena a întrebat:

E adevarat ca muzica populara a aparut cam in Evul Mediu mijlociu? Sau cand? A aparut cumva mai devreme? URGENT.

3 răspunsuri:
| nsilviu a răspuns:

Cu toate că rădăcinile sud-est-europene ale genului pot fi marcate încă din secolul al XVIII-lea, cristalizarea unui stil interpretativ distinct pentru instrumentiștii mutați de la sat la oraș nu are loc mai devreme de finele secolului al XIX-lea. Se pune problema unei delimitări de folclorul muzical prin instrumentație, repertoriu, stil instrumental și vocal, forme alese ș. a. m. d. Mărturiile sonore de la începutul secolului XX sugerează formarea unui stil vocal și instrumental inspirate din sonoritățile importate în mediul urban, anume muzica ușoară (stilul vocal; în muzica românească, cântărețul și naistul Fănică Luca surprinde trăsături atât ale folclorului, cât și din muzica ușoară la modă) și muzica de jazz. Acesta din urmă a fost decisiv pentru aducerea de noi instrumente (taragotul, adică saxofonul sopran și alte saxofoane, clarinetul, contrabasul ș. a.) și pentru stabilirea structurii secției ritmice (în mod deosebit „mersul" contrabasului din muzica swing a inspirat dezvoltarea unui nou stil la contrabas). Interesant este de remarcat cum aceste trăsături sunt redate muzicii de jazz în ultimele decenii, o dată cu renașterea gypsy jazz-ului (en. „jazz țigănesc"), tot în Europa Estică (prima epocă a stilului respectiv avusese loc în Franța și Belgia perioadei interbelice).

În perioada proletcultismului (din anii cincizeci, în majoritatea țărilor până la finele anilor optzeci), muzica populară a fost puternic expusă Kitschului prin acomodarea poeziei realismului socialist și prin excese ce doreau sublinierea elementului național, deci „patriotic".

| thealchemist a răspuns:

Nu cred ca exista o data a aparitiei muzicii populare. nu stiu cum ar putea exista. muzica populara inseamna muzica omului obisnuit. deci cind a aparut consumatorul, ca sa aiba nevoie de acest tip de muzica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oho. a aparut de cand stie omul a vorbi limba aceasta, chiar din ROMANA ANTICA, este o traditie, un folclor care s-a dezvoltat in timp...insa dateaza de multa vreme.