Întrebare recomandată | Inj3ct0r a întrebat:

E greu sa inveti sa canti la chitara? As putea sa invat singur acasa uitandu-ma la tutoriale pe Youtube?

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dacă ai până în 18 ani, da. E farte ușor să înveți singur după tutoriale. (presupunând că ai ureche muzicală și un oarecare simț al ritmului).
Dacă ești mai mare ca vârstă, probabil nu vei mai avea răbdarea necesară.

| Mircea08 a răspuns:

Ca sa inveti sa canti la un instrument, oricare ar fi acela, trebuie sa inveti un minim de teorie. Sa stii ce e masura, ce este ritmul, ce rol are accentul in acompaniament, care sunt gamele, sa stii sa scrii si sa citesti note. Nu ai teorie, nu ai ce pune im practica

| unvecin a răspuns:

Da. Poți. happy Ia-ți chitară cât de cât bună. O să te doară vârfurile degetelor rău până îți faci bătături de la corzi. Dacă treci de faza asta înseamnă că îți dorești să-nveți. big grin

Dar ar trebui să ai un simț muzical cât de cât... Adică dacă tu auzi o cântare și cânți complet pe lângă, atunci mai bine nu. Dacă poți intona o melodie în gama în care o auzi, fără să zgârii urechile celor ce te ascultă, dăi înainte. Spor!

| HerloAntonio a răspuns:

Nu e greu deloc in tro saptamana esti bun la chitara

| EyLeEsSjAcK a răspuns:

Dap

| DanDragu a răspuns:

Dacă îţi dorești cu adevărat și ești suficient de perseverent, sigur vei putea să-nveţi. Nu contează vârsta. Tutorialele de pe Youtube sunt foarte ok pentru început.