| gemeni6226 a întrebat:

Exista cumva cineva pe aici pasionat de muzica disco a anilor 80? Daca nu va place va rog fara comentarii jignitoare deoarece des gustibus non disputandum.Eu mi-am trait tineretea in acele vremuri, daca ascult piesele respective ma simt din npu ca in acei ani.O piesa ce si azi ma pune pe jar https://www.youtube.com/watch?v=pd2Gzkkwe9Q wow wow
(e vb de muzica nu de interpreta care de fapt e un barbat si nu e vb nici de gesturile ce face care nu-mi plac, e vb doar de muzica)

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 explică (pentru RAY):

Motivez pentru restul utilizatorilor ca sa stie de ce tie iti dau funda, ai ales piese care iti merg la suflet inseamna ca si tu ai un suflet foarte frumos, si asta apreciez in mod deosebit.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Multumesc frumos

42 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie imi plac cam toate genurile mai putin manelele si muzica populara, dar am ascultat si disco si soul si rnb desi stilul care mi-a placut de mic a fost si este rapul, iar muzica rap are legaturi stramosesti cu muzica disco si anume ii leaga stilul din care s-au format aceste stiluri de mai tarziu deci si cele noi actuale, este vorba despre muzica funk cat si soul, iar funkul la randul sau are in originile sale jazz, soul etc, dar nu pot sa nu apreciez o piesa buna indiferent de genul ei, de fapt pot spune acum ca imi plac mai mult hiturile disco sau pop din trecut decat muzica trap cantata acum de adolescenti, desi eu nu sunt de varsta dv. sunt mult mai mic (no offence) va spun cateva piese care mie imi plac foarte mult din perioada 80-90 (nu toate sunt disco, mai pot fi si alte stiluri, influente) care imi plac si am timp sa le scriu si mi le amintesc, cu mentiune ca aceste piese care pe multi i-au facut pe alti artisti de mai apoi sa faca coveruri sau remakeuri sau mixuri etc sa fi avut mult mai multe vizualizari decat prostiile comerciale din ziua de astazi a lui beyonce sau shakira sau mai stiu ce alte cantarete :
Cyndi Lauper - Girls Just Want To Have Fun

C.C. Catch - Strangers By Night https://www.youtube.com/watch?v=Ej6PDsUgk6Q

Corona - Rhythm of the nig

daryl hall and john oates-maneater

Desireless- Voyage voyage

Donna-summer-she works hard for the money https://www.youtube.com/watch?v=tOcgA9-y41k

Edwyn Collins - I Never Met A Girl Like You Before

eurythmics-sweet dreams are made of this

Flash dance-shes a maniac https://www.youtube.com/watch?v=8OyRL48ADjQ

frida-i know theres something going on

gloria estefan-dr beat https://www.youtube.com/watch?v=nAEil3_D03k

La Bouche - Sweet Dreams

laura-branigan self control

Sabrina Salerno - Boys

sade-smooth operator

the flirts-helpless

the police-every breath you take

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Au fost vremuri frumoase vremuri fericite, as pune aici pe forum o intrebare dar mi-e teama ca nu o sa se raspunda sincer.Este tineretul din ziua de azi sincer fericit? Eu am fost, dar parca nu asa vad sau nu-mi deschid eu bine ochii? Multumesc de raspunshappy toate le stiu pe care mi le-ai scris. Daca ma face fericita muzica anilor 80 nu inseamna ca nu-mi place muzica care a aparut dupa din contra.Au aparut foarte multe piese bune si dupa anii 80. Am mai multe dvd uri cu piese din anii ce au urmat 1990-2009 numai din 2010 incoace nu mai ascult piese noi straine doar romanesti, asta pentru ca nu mai deschid tv de cand a murit sotul ma uit doar pe Youtube sau daca merg undeva si imi place o piesa intreb colegele tinere cum se numeste.

| gemeni6226 explică:

2014=D.J.Volcano-Istambul; Maxim-Sarutari criminale; Ylvis-The Fox; Aron Chupa-I; m an Albatraoz; Gorgon City -Imagination; Cochita Wurst-Rise like a phoenix Maxim-Vreau sa te... Avicii-Wake me up; Indila-Derniere chance; Mr.Probes-Wawes

| aumih16 a răspuns:

Mda frumoase timpuri pentru cine le-a prins! din pacate eu nu am prins vremurile alea! dar chiar si asa! ascult si eu muzica din perioada aia! si atunci ca si acum! erau gay lesbiene bisexuale etc! ce sa ii faci nu toti artistii erau normali! erau si timpurile alea mai ciudate! in sensul ca te imbracai! cu niste tinute tipatoare! plus ca atunci sa mai zic spun inca un lucru! barbatii unii dintre ei cel putin atunci aratau ca si femeile! au frizurile ca femeile! se machiau! rujau! pe langa faptul ca purtau tinutele alea tipatoare! pentru femei chestia asta era cat de cat acceptabila! sa aiba frizura feminina! sa poarte tinute tipatoare! sa se machieze! rujeze! etc! erau anii 80! asa era atunci!

| gemeni6226 explică (pentru aumih16):

Eu ma refeream strict la piese. Homosexuali si lesbiene sunt si in ziua de azi.

| aumih16 a răspuns (pentru gemeni6226):

Pai da exact ce am zis spus! eu zic spun ca nu am zis spus ceva rau! da poate nici eu n-am inteles intrebarea cred! da imi place repet si muzica din anii 80! lasand la o parte poponareala! etc! eu chiar si astazi mai ascult un depeche mode! un erasure! un pet shop boys! ce se nimereste! banuiesc ca intrebarea era legata de muzica disco! da aici pot sa zic spun! ca imi place bee gees abba ottawan! restul mai putin! nu prea sunt eu cu Diana ross! si altii!

| gemeni6226 explică (pentru aumih16):

Bine ok multumesc frumos de raspuns.

| Seba2013 a răspuns:

Da, si eu acum recent sunt pasionat de melodia asta:https://www.youtube.com/watch?v=ikvXzrZ4cxM. M-am indragostit, dar eu cum sunt comerciant, am facut doar o simulatie pentru a o pune in centru.
Dupa cina(la final de an firmele organizeaza cine) cu firma mea am fost la o discoteca de asta cu genuri mai in varsta. Acolo m-am intalnit cu clientele mele si am incept cu atingeri si pupici. Am cam comis-o ca ele erau un pic ametite si vroiau ceva mai intens. Dar eu fiind destept stiind ca sunt paparazi si a doua zi la lucru o sa fim pe prima pagina, am evitat. Unul ii ranit incepe sa o subaprecieze pe la spate, sefa mea si ea foarte interesanta de subiect. Sefii astia cum au echipa lor, ii pune pe noi sa scoata telenovele. Deci cand ascult melodia asta(era o discoteca de melodii cu genuri de astea) asociez contextul acela cum ma pupam, dansam, atingeam cu ea, iar ea isi expunea reputatia in mana mea. Nu mai spun ca la inceput dansa cu unu, iar eu ca animalele alea care vor sa fie alfa, l-am impins pe ala si m-am bagat eu. Acuma rad de mine la lucru cand trebuie sa le vizitez.

| gemeni6226 explică (pentru Seba2013):

Bine ti-e tie ca esti in rich world acolo usor merg toate https://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0 cred ca te si lauzi cu ceea ce t-i se intampla, astea-eu nu ma invirt in rich world dar ceea ce mie nu mi-a reusit reuseste copiilor mei caci sunt in ascensiune si multumesc lui Dzeu ca le merge bine

| gemeni6226 explică (pentru Seba2013):

O dar piesa asta si pe mine m-a tinut si ma pune pe jar si acum dar tu ai postat piesa dintr-un film ia sa-ti arat eu originalul se cheama Blue monday de formatia New Order pai da asta pune pe jar orice femeie caruia i-a placut muzica de atunci.https://www.youtube.com/watch?v=FYH8DsU2WCk
si apoi din aceasta piesa au derivat piesa filmului https://www.youtube.com/watch?v=ZK_M_XhocXo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi plac melodiile din anii 80! și eu am 15 ani!

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca daca o piesa este buna place indiferent din ce an este compusa si interpretata happyvezi si eu am scris mai sus ca am foarte multe piese preferate si din cele mai noi.Multumesc de raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Swetlly122 a răspuns:

Hei! De anul nou în 202o in piața constituției s-a organizat concert cu tematica muzicii din anii 70 80 90.Trebuia sa fii și tu acolo.Eu am fost

| gemeni6226 explică (pentru Swetlly122):

Nu locuiesc la Bucuresti. Locuiesc la 600 km, de Bucuresti si singura nu are nici un farmec.

| EugeniaSandu33 a răspuns:

Stiti cumva cine canta melodia de la inceputul acestui clip, sau cum se numeste? https://m.youtube.com/watch?v=WK__5Va8hmU

| gemeni6226 explică (pentru EugeniaSandu33):

Asta e muzica anilor 60 acolo nu ma pricep am putut doar constata unde apartine melodia dar poate fi asa intre anii 1958-1964.