| . a întrebat:

Fac si eu un mic sondaj de opinie pentru mine daca ati putea sa ma ajutati cu niste pareri. Credeti ca muzica in format MP3, care e un format de sunet comprimat si 'lossy' (taie frecventele peste 21kHz) ar trebui downloadat liber si complet gratuit de pe internet (spre exemplu un album in format MP3 sa poata fi downloadat ca preview al albumului respectiv fara a se incadra in piraterie)? Daca nu stiti despre ce vorbesc, cautati pe Google diferentele dintre 'lossy compressed audio' (mp3, aac...), 'lossless compressed audio' (ape, flac, wv...) si 'uncompressed audio' (wav si pcm).

4 răspunsuri:
| Alex >D a răspuns:

E piraterie clar... parerea mea happy

| dudu_4306 a răspuns:

Flac-ul e un fel de blu-ray al formatelor audio?

| . explică:

@Dan: Nu, eu nu consider mp3 ca find piraterie, d-aia mi-am si pus primele 5 demouri la download gratis pe site (nu mentionez ce site ca sa nu se considere ca fac publicitate) si lasand cele 700 si ceva de cd-uri originale pe care le am, mai am si 500 de dvd-uri pline cu albume in format mp3 pe care n-am avut posibilitatea sau ocazia sa le gasesc pe original. Mp3 e o blasfemie la adresa calitatii sunetului. Prin faptul ca iti taie frecventele peste 21kHz inseamna ca sunetul nu e complet si iti afunda inaltele (soulouri, cinele etc) daca pricepi. Iti recomand sa faci un mic experiment daca ai un cd audio original (CDDA): scaneaza-ti CDDA-ul original cu TAU Analyzer 1. 2, ripuieste-l in calc, fa-i conversie in mp3, apoi trage o imagine virtuala in Nero ca CDDA din mp3 (ca sa nu-ti consumi aiurea blank), scaneaza CDDA-ul fals si fa comparatia intre frecventele sunetului (vezi 'Spectrum' si 'Frequency' analysis) daca nu ai auzul destul de fin ca sa faci diferenta intre un CDDA scris dintr-o sursa lossless si unul tras din mp3.

@dudu: Nu prea. Flac inseamna Free Lossless Audio Compression si n-are termen de comparatie cu Blu-Ray.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu