| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai calititiv format audio? dar cel care e aude mai tare?

Edit: Am inteles ca FLAC este formatul cel mai calitativ dar daca transform un alt format in format flac, se imbunatateste sau pierde calitatea?

29 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca iei un penis de 10 cm si tragi de el pina se face de 40, oare e la fel de gros ca unul care e de 40 de la mama lui? Geez, cred ca te-ai gindit mult inainte sa pui intrebarea asta...
Formate lossless sint mai multe, iar FLAC e unul dintre ele. Mai e APE, WAV, si altele. "Care se aude mai tare" depinde de amplificarea/masteringul sursei audio din care provine ceea ce asculti, si mai ales de SCULELE PE CARE ASCULTI.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

+1 pentru argumentele de mai sus.

Pot adauga ca daca masterizarea este facuta prost in studio, poti avea si mama flac-ului si redare de pe SACD ca tot degeaba. Asta e marea problema la formatul hi-res; am gasit si albume intregi de la formatii sau artisti foarte cunoscuti care sunau jalnic ca inregistrare (principala problema e lipsa dinamicii apoi redarea proasta a scenei). In plus, nu te astepta ca libraria in format hi-res sa-ti aduca nu stiu ce aport de calitate daca sistemul audio e caca-maca. Personal am simtit diferente foarte mici la sistemele de buget si diferente inexistente la sistemele multimedia proaste. Mai mult, o sa constati ca ai nevoie de DAC-uri care stiu sa citeasca informatia digitala a unor flac-uri de 24bit/96Khz sau chiar mai ridicate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

... si de niste casti de la 60 ohm in sus ca sa simti muzica aia cu adevarat.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si de-un amp sa le conduca cum trebuie. Costa si pasiunea asta happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

...sau de putin noroc sa gasesti scule cu raport calitate-pret cum trebuie. Par example eu am Koss Porta Pro cu un SanDisk Sansa e250 cu RockBox pe el. E varianta pentru state care nu e castrata ca aia pentru Europa. UE-ul cu regulamentele lor de rahat nu au lasat varianta US in Europa pe canale oficiale ca se auzea vai, prea tare. Asa ca la noi gaseai un Sansa e250 la vreo 500 RON iar eu l-am luat nou de pe eBay cu vreo 150 RON nou-nout, sigilat, inclusiv transportul. Asta se intimpla cu vreo 5 ani in urma, merge si in ziua de azi bine-mersi, desi bateria probabil o sa trebuiasca schimbata cindva, ca da un pic semne de oboseala. La calculator un Xonar DS si un Logitech X-230 care cindva in curind ar trebui sa se transforme in ceva decent 2.0, poate un amplif Technics adevarat si niste boxe profi de prin anii 80.winking

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

De acord cu raportul calitate pret care nu tine doar de noroc ci si de timpul alocat studiului pietei si cateva cunostinte in domeniu. Insa nu poti obtine "muzica" cu niste jucarii de 100 de lei cum cer majoritatea pe aici care mai au si pretentii. Sansa am avut si eu acum ceva timp si trebuie sa recunosc ca e surprinzatoare cutiuta aia tinand cont de pret (eu am imi amintesc ca am dat vreo 200 de lei la SH). Nu stiam de diversele variante pentru Sansa dar la 150 lei nou, e chilipir.

Sincer, meriti sa ai ceva peste Logitech-ul acela, mai ales ca se simte ca apreciezi sunetul de calitate si respectiv, muzica. Eu nu m-as apropia de Technics sub nici o forma, nici macar de cele care au fost cap de serie la vremea lor. Din ce am mai avut ocazia sa ascult pe la amici, toate au stat destul de slab la orice capitol (prefer sa nu intru in detalii, poate tie iti plac). Sunt insa de acord ca intr-un set-up la preturi de "oameni normali" (a se citi nu alea la care trebuie sa-ti vinzi casa) intra mai bine un amp SH de productie evident mai veche si incinte cat mai bune, noi.

P.S.: Din curiozitate, cum ti se par Porta Pro-urile? N-am avut sansa sa le ascult dar am citit review-uri pozitive.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

PP-ul daca nu ar avea cablul enervant ar fi geniale. Chiar si asa, la calitate audio sint sublime. Le am de vreo 4 ani si am schimbat buretii o data. E amuzant cum la prostii gen aifon sau aipod se aud flaaat de zici ca ar fi chinezarii de doi bani. La ZTE Open C-ul meu nu am ce sa cer, abia-abia se aude ceva-ceva, dar la un telefon de 2000+ RON, parca ai vrea sa intelegi ceva. NB pentru HTC - pe un HTC One M8 Mini se aud de pici jos. Eu le-am luat de pe amazon.co.uk la vreo 130 RON cit venea atunci conversia, le gasesti si acum la un pret okish.
P.S. Cu ampliful ma mai gindesc, buba e spatiul/organizarea pe aici. Posibil sa mai trec printr-un pas pina la incinte misto si amplif, ceva gen Microlab SOLO 7C

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Serios? 130 RON pentru Porta Pro? Eu le vedeam pe la 300 RON la noi cand ma uitam dupa review-uri. Nici eu n-am gasit pana acum telefon care sa sune atat de bine pe cat mi-as dori eu. Dar mai sunt si unele care suna absolut jalnic de zici ca au DAC-ul facut de niste asiatici legati la ochi (tot de aifon vorbesc happy ) Si nici macar n-am casti portabile prea pretentioase - 40 ohm si sensibilitate destul de mare (nu-mi amintesc exact).

Si eu am facut trecerea treptat si am avut Microlab o perioada. Si nu-i o idee rea pentru ca oricum diferenta va fi de la cer la pamant fata de X230. Mare atentie cu pozitionarea lui Solo 7C. Fiind intre bookshelf si standfloor nu stau bine nici pe stand-uri nici pe jos, le trebuie ceva DIY. Daca zici ca ai probleme cu spatiul eu iti recomand cu incredere Solo 6C. Inca le consider cea mai echilibrata solutie stereo din gama multimedia.

L.E.: Cu aproximativ 4 ani in urma cand imi luam Solo 6 (varianta fara telecomanda) cu 350 RON, eram atat de uimit de cum poate suna un sistem 2.0 si descopeream ce inseamna muzica. Veneam de la un rahat de 5.1 pe care lumea inca le mai cumpara in ziua de azi (pentru muzica). Atunci nu stiam ce sa caut, unde sa caut, nu era nimeni care sa-mi ofere un sfat, o indrumare. Insa aici inca vad consumatori prostiti de marketing care au bugete frumusele de peste 1000 RON si fac cele mai proaste alegeri posibile (de obicei cu 5.1 de duzina sau cu marile porcarii Beats) in ciuda sfaturilor pe care le primesc.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

La noi s-au gasit la cam un an dupa ce le-am luat eu, pentru o perioada destul de scurta, undeva in jur de 180-200. Acum Koss am vazut ca au eMag si chiar au specificata garantia pe viata la unele, nasol ca oferta e jalnica. Astea ar fi interesante de incercat - http://www.emag.ro/......D64XQMBBM/

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Lol@Beats. Cind exista atitea ca Sennheise, AKG, Koss, Audio-Technica, Denon... sa arunci cu bani in rahaturile alea.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, cunosc febra Beats. Mi-au trecut pe urechi cateva casti printre care si glumele astea si pot sa spun cat de obiectiv se poate ca mai prost de atat ma indoiesc ca se poate. In sensul ca pana si o pereche de HD 419 care costa ~200 lei suna mai corect decat aglomeratia de zgomote si bubuieli reproduse de Beats. Dar am observat ca asta-i febra pustanilor de azi: Beats ca accesoriu de moda, boxe de deranjat vecini. Sunetul, muzica, nu mai conteaza.

Vad ca Porta Pro-urile sunt tot aproximativ 300 RON pe price.ro. O sa incerc sa le gasesc la un magazin fizic sa le testez, chiar m-ai facut curios de ce-s in stare. In plus, mai am nevoie si de alte casti de referinta la bugetul asta, caci probabil s-a saturat lumea sa tot recomand CAL! si HD 419 happy.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Lasa prostiile. E vreo 6 lire transportul pina in Romania, vin din UK sau Germania, nu ai taxe suplimentare. https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_2? url=search-alias%3Daps&field-keywords=koss+porta+pro

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

A naibii diferenta de pret. Dar eu le cautam in magazin fizic doar pentru teste. Nu-mi permit sa cumpar tot ce ma taie mintea sa testez happy.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Astea chiar merita sa le cumperi! De testat in magazine fizice, foarte slaba miscarea la capitolul casti, iar de regula ce gasesti sint doar mizerii, indiferent ca pe ele scrie Sony, Panasonic, Pioneer sau alte nume care cindva chiar insemnau ceva.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

La magazine specializate in asa ceva gasesti si producatori consacrati (ca ce gasesti prin Altex si Domo e cam apa de ploaie). Din pacate majoritatea magazinelor hi-fi sunt in Bucuresti (era intr-un timp si unul in CT dar se pare ca s-a inchis) si pentru astia ca mine (care nu-s din Bucuresti) e mai greu cu deplasatul. Dar timp se gasesti pentru orice hobby.

Daca nu gasesc PP-urile pentru teste m-ar bate gandul sa le iau ca portabile on-ear. Am in-ear dar uneori imi vine sa le dau de pamant. Cum stau la capitolele confort si stabilitate pe cap in conditii de mers normal?

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Exact, majoritatea magazinelor hifi alea 2-3 care isi permit sa tina chestii mai scumpe pe stoc si sa aiba in show room pentru testare. Buba e ca de cele mai multe ori cocalarii is aia cu bani si aia vor doar sa bubuie tare, eventual sa fie boxele/castile poleite cu haur. Sint foarte putini clienti potentiali pentru asa ceva, iar aia nu schimba sculele prea des. La confort sint relativ ok, mie imi stau foarte bine pe cap (ai alea 3 niveluri de apasare pe ureche pe care le poti seta). Depinde si cam cit de mare e capatzina... big grin

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, sunt perfect de acord cu parerea ta despre acesti asa-zisi "consumatori". Fix din cauza asta am decis eu sa evit pe cat posibil piata SH (cel putin la capitolul boxe). Uite cum face un dement de-asta sa planga niste incinte ca ale mele, care n-au fost niciodata gandite pentru asa ceva (evident!).
https://www.youtube.com/watch?v=LxFqcOk9zjk

Nu inteleg ce cauta boxe de genul pe mainile a astfel de ciudati. Puteau sa-si ia mai ieftin un z906 si sa bage bubuiala si bass-teste in el ca la balamuc.

o sa-mi iau PP-urile ca un pasionat curios ce sunt :). Mai ales ca momentan sunt in Londra pentru cateva luni si le pot lua la pretul ala fantastic. Daca nu le gasesc intrebuintare pot sa le fac cadou altor urechi mai "nefericite".

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Mdah, teste de-astea cu ia uite ce tzopaie membrana mea am tot vazut si la X-230. Ce e drept pe mine nu m-a mincat niciodata sa vad cum face wooferul, plus ca se aude mai mult bas la vecini ca la mine. Mult mai mult, bietii de ei, ca sint oameni de treaba. Oh, da, brici daca esti la Londra.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Chiar pe aici tot vad intrebari cu "ce sistem sa-mi iau ca sa-mi deranjez vecinii?" Nu reusesc sa-mi dau seama de ce? ce naiba o mai fi si in capul alora? E absurd.

O sa revin cu pareri despre Porta Pro.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Cocalarism. Astia is aia care merita batuti cu strigaturi, in curul gol, in piata. Eu ma simt prost sa stiu ca le bubuie altora in cap de la mine. Cind o sa ma mut in desert, o sa imi iau scule sa fac un Woodstock pentru mine si atit. Pina atunci, mai in surdina, cel putin la ore la care altii poate vor sa stea linistiti.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

In cazul asta ar trebui sa le recomand o bormasina cu selector de percutie. E mai ieftina si macar au siguranta ca vor cauza deranj.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ieftina, ieftina, lasa astea... DA' MANELE ARE?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Desigur ca are; manele, dubstep, bumti-bumti si alte zgomote de genul big grin.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Alexandra Bostan, mare artista. I-na-na-na. Plus alte ilustre anonime cu milioane de view-uri pe YouTube. Si cind te gindesti ce trupe aveau MediaPro cindva... acum au mai ramas cu Zdob si Zdub care mai produc uneori chestii demne de luat in seama, in rest numai nulitati. Trupele si artistii relevanti de la noi rar ii vezi sa treaca de milionul de views. Pina la urma e si muzica asta ca icrele negre sau yoga... not really for the masses.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ehe...industria muzicala se duce la vale rau de tot in ultimul timp. Ce loc mai au cei ce produc muzica in adevaratul sens al cuvantului pe langa puzderia asta de "artisti"? Imi amintesc ca acum cativa ani eram la un concert Cargo cu intrarea libera si in spatele meu erau niste specimene care imi scuipau seminte in ceafa si tot comentau "cand mai termina si astia sa vina Alex Felea". Mai rau mi s-a parut acum 2 ani, la inaugurarea salii de sport din oras (acustica de rahat dar de apreciat gestul) la Aida, de Verdi. Pur si simplu nu puteam sa ma relaxez si sa ma bucur de opera din cauza diverselor comentarii cu privire la "cat de plictisite erau unele domnisoare" si amalgamul de ring-tone-uri.

Muzica proasta era si pe vremuri, dar acum s-au inversat proportiile. Cand gasesc un artist/formatie contemporana care face muzica e sarbatoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Cargo vs Alex Felea? Stai ca asta nu era nimic, acuma vreo 4 ani cind au fost Metallica si in deschidere ceva mai devreme au cintat Slayer. Era un copchil cam de bani gata cu mama toata aere si plina de bijuterii dupa el. La tribuna VIP, desigur, ca isi permite (de ce draq mi-am luat eu abonament VIP, nu am reusit sa inteleg, dar fie) si doar nu o sa il lase pe ala mic la macel cu animalele de jos. Iar puletele asta comenta la Slayer ceva gen "ce e porcaria asta, nu incepe Metallica mai repede" de imi venea sa ii plesnesc una sa zboare vreo 50 de metri pina la scena. Pariez 1 leu pe un ateneu ca habar nu avea cine a fost Cliff Burton pul1friciul asta mic. In Iasi de obicei la opera/teatru cu telefoanele e decent. Legat de concertele moca... nu mai servesc asa ceva de multa vreme.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Valeu, imi amintesti de "noua" generatie de roacari si metalisti. Ciudate caractere. Daca as incepe sa comentez ce opinii deformate si lipsite de orice cultura muzicala (ca sa nu zic creier) vad de ceva timp, probabil m-as insira pe prea multe randuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

E fix cum a fost cred ca vreo 75% din generatiile mai vechi. Peste 4-5 ani vor asculta bumtzi-bumtzi si vor spune ca "s-au maturizat".

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sincer, dupa cum "evolueaza" treburile, tind sa-ti dau dreptate. Intr-o perioada le tot dadeam apa la moara virtual. Am constatat ca, desi din motive diferite, e mai bine sa-i lasi acolo, in aceeasi oala cu aia de asculta zgomote. Dar ma rog, dupa spusele lor, eu nu-s metalist adevarat ca n-ascult numai metal.