| TheHeadbanger a întrebat:

Funda! Imi explica si mie careva faza cu diezul si bemol la chitara? Adica sa imi scrieti nota, minora majora normala, cu diez si bemol nr. fretului si nr. corzii.

2 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Diez (#) - urcarea notei cu un semiton (cea mai mica distanta dintre 2 note, de altfel si cea mai mica distanta pe chitara - intre coarda libera si tasta 1, tasta 1 si tasta 2, etc., ai distanta de 1 semiton); bemol (b) - coborarea notei cu un semiton. Din semiton in semiton (la fel cum sunt ordonate si fret-urile pe chitara) scara muzicala include: DO,DO#,RE,RE#,MI,FA,FA#,SOL,SOL#,LA, LA#, SI si din nou DO. Asadar, pe coarda MI gros, conform scarei muzicale de mai sus, vei avea: MI - coarda libera, fret 1 - FA, fret 2 - FA#, fret 3 - SOL, etc. Mai multe detalii despre invatarea notelor pe chitara le gasesti la http://www.the-guitar.ro/......-chitara/. Mult spor, Marius Furduescu.