| BrokenAndDark a întrebat:

Hei, imi explica si mie cineva faza cu bemol si diez la pian? Am ceva intervale de invatat si nu ma prind. Mersii mult.winking

Răspuns Câştigător
| Anasoll a răspuns:

Heii pai eu sunt in anul 3 la muzica ..hmm pai uneori [nu tot timpul ] bemolul coboara sunetul cu un semiton si diezul il ridica. Bine dar fara mi-fa si si-do. Intervalele sunt chiar usoare : prima, secunda, terta, cvarta, cvinta, sexta, septima si octava. Din cate stiu eu nu prea are nici'o legatura. Adica iti trebuie diezu si bemolul doar daca vrei sa stii daca o terta ' de exemplu'' e mare sau e mica. Apropo e o regula pentru diez si bemol! happy

1 răspuns:
| Alfonso a răspuns:

Bemol coboara sunetul cu un semiton, adica clapa neagra din stanga notei! Diez ridica sunetul cu un semiton, clapa neagra din dreapta! SimpluwinkingCe sunt alea intervale?