| bernaaaaa a întrebat:

Fundita! cine imi da si mie un referat nu foarte lung despre urechea muzicala?

3 răspunsuri:
| ninita a răspuns:

Ambele raspunsuri sunt foarte bune
m-au ajutat sa imi fac si eu un referat

| BETTY_3018 a răspuns:

Sunetul in fizica
(urechea muzicala), urechea interna. Hertzul, sau Hz, este unitatea de masura a frecventei egala cu o perioada pe secunda. Astfel de vibratii ajung la urechea interna cand sunt transmise prin aer, si termenul sunet este
2) Sunetul
(urechea muzicala), urechea interna. Hertzul, sau Hz, este unitatea de masura a frecventei egala cu o perioada pe secunda. Astfel de vibratii ajung la urechea interna cand sunt transmise prin aer, si termenul sunet este
3) Emisia si receptia undelor electromagnetice
(urechea muzicala), urechea umana.Sunetele sunt produse de oscilatiile corpurilor materiale.Aceste oscilatii se propaga printr-un mediu elatic(gaz, lichid.solid) sub forma unor