| amdr001 a întrebat:

HeEy! ce arcus pentru o vioara credeti ca ese mai bun? de fibra de sticla (de carbon) sau din lemn?

3 răspunsuri:
| tocoal a răspuns:

Nu le am cu vioara dar cred ca cel care ti se potriveste mai bine. Adica sa iti fie mai comod. E ca la chitara cu pana thinking

| amdr001 explică (pentru tocoal):

Intr-adevar, dar care face contactul mai bun... de exemplu, tu cum canti cu o pana de plastic si cum canti cu degetul sau cu orice altceva... la material ma refer oricum bun raspuns

| romeo102 a răspuns:

La nivel de greutate e cu mult mai usor cel de fibra. cu greutatea mica vine si manevrarea mai usoara.
in rest fibra de carbon e folosita pana si la caroseria masinilor, deci vorbim de o mare elasticitate si rezistenta la impact. aparte o rezistenta marita la temperaturi extreme si MAI ALES la umezeala.
eu am unul de fibra de 3 ani si ni l-as schimba pentru nimic. un 10 pentru fibra.
totusi se poate compara cu un arcus de lemn de trandafir.