| Fancyuiop a întrebat:

Hei! Din toamnă încep cursurile la seminarul teologic. Ce-i drept mă cam sperie partea asta cu muzica. Acolo voi face și muzică psaltică dar eu nici la aia liniară nu mă descurc deloc bine. nu stiu ce ar trebui să fac, vreau să îmi pun vocea la punct să nu mă fac de râs. În generală nu am făcut muzică și nu are cine să mă ajute pe partea asta... Mă gândesc la niște cursuri de canto.Ce sfat îmi dați? Ce ar trebui să repet?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate ar trebui sa iei niste cursuri, doar asa ca sa stii lucruri de baza. Eu am vazut si preoti fara voce, deci nu e o problema, doar da-ti silinta.

| HabarNuAmCeNumeSaPun a răspuns:

O sa te ajute profesorul mult. Pe mine cand m-a"examinat", m-a placut mult.Nu stiu daca a zis asta ca sa ma incursjezs sau chiar ma descurc. Eu zic ca nu si i-am repetat asta. Dar o sa iti fir alaturi si o sa te inteleaga. Vorbeste des cu el si spune-i sa te ajute sa fii Mai bun, sa te deprinzi puţin.O sa iti mearga bine pe acolo..Profesorii, mai ales cei care sunt preoti sunt super. Nu o sa fii dezamăgit. Invata si fa-ti temele si o sa -i intreci pe toti