| dumdum167 a întrebat:

Hei TPU
O sa fiu scurt. vreau sa ma apuc de chitara acustica,am vazut ca sunt multe cursuri online in romana,am cautat deja chitara potrivita,dar culmea laughing cu ce pene sa incep pentru inceput?big grin as fi vrut eu sa gasesc marimi diferite la pachet dar pe siteul care comand e o marime la pachet. spuneti-mi cu ce marime sa incep la pana,voi cu care ati inceput, care ar fi ce-a mai potrivita happy

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Eu as zice sa inveti dupa lectiile astea: http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php. Sunt extrem de bine structurate, mi-as fi dorit sa fi invatat dupa ele, dar am facut-o dupa capu meu. Tipul e australian, sper ca nu ai probleme cu engleza sau cu accentul. Daca nu vrei sa te iei dupa ele si ca sa iti raspund la intrebare, eu zic sa incepi cu pene moi la inceput, undeva pe la 0.48-0.50 deoarece "te iarta" atunci gand faci greseli. Cu timpul, vei progresa la pene mai groase, asta depinde si de ce vrei sa canti. Eu acum folosesc o pana de 0.68 ( ...cred? Am folosit-o asa de mult incat s-a sters imprimeul de pe ea) si cant la chitara electrica, mai exact sunt rythm guitarist intr-o mica trupa cu niste prieteni. Poti sa iti comanzi de pe guitarshop.ro; acolo au o plaja larga de marimi.

| dumdum167 explică (pentru syd):

Mersi pentru ajutor happy \m/

2 răspunsuri:
| BlackArt333 a răspuns:

Nici nu stiam ca exista marimi la pene! Acum ca stiu... Nu conteaza! Conteaza doar sa te distrezi atunci cand canti! Sa simti muzica! Mai ales vibratiile din chitara! Daca nu le simti, inseamna ca nu te distrezi cu adevarat!