| anonim_4396 a întrebat:

Hello!
Imi doresc de ceva vreme o chitara...si cum e craciunul poate imi va face cineva o surpriza...oricum...Pana acum nu am mai avut tangenta cu nici un fel de chitara.Pentru cei care se pricep ii rog sa imi recomande un model(sa nu fie scump), daca se poate o poza si explicatii(de ce acel model?).

multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Sper ca raspunsul meu sa nu vina foarte tarziu: ai aici cateva propuneri de modele de chitare acustice & electrice ieftine, pe care le poti comanda direct de pe net: http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/01/cat-costa-o-chitara/ Mult succes!

| Emeraude a răspuns:

Nu stiu ce vor zice altii, dar eu am o chitara Laura Nylon de la Hora...nu e cea mai buna, dar e ok pentru stadiul la care sunt eu acum (am facut chitara clasica o buna perioada de timp, vreo 5 ani, apoi m-am lasat printr-a 10a si acum o iau cam de la capat cum ar veni...) si presupun ca ar fi ok si pentru tine daca spui ca n-ai avut de-aface cu niciun fel de chitara. Costa in jur de 3 mil 500 (atat am dat eu pe ea). Nu stiu de ce, dar nu se dezarcordeaza foarte repede (dat fiind ca e chitara noua si dureaza ceva...), in general chitarile se dezarcordeaza din 10 in 10 min... nici nu ajungi bine la c6 si deja prima e dezarcodata...), dar asta se dezarcordeaza dupa o jumatate de zi, chiar o zi. Acum deja nu mai am probleme... Dar venind vorba, odata, profa mea mi-a spus ca nu trebuie sa ne zgarcim cand vine vorba de arta... asta iti zic si eu. Nu te zgarci! Daca gasesti ceva mai bun, nu ezita sa cumperi! Cu cat produsul e mai bun, cu atat performantele vor fi mai sesizabile!
Mult succes si sper sa primesti chitara dorita! happy

| IbanezFender a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta, daca vrei o chitara buna si de calitate incearca firma Stagg sunt cele mai accesibile, eu am un stagg si alti prieteni cu chitare mai scumpe au fost inpresionati de chitara mea. in Timisoara o chitara incepe de la 250 ron si sunt surprinzator de bune.nu lua nimic la mana a doua. presupun ca ai nevoie si de lectii, internetul te ajuta mai incearca inca o ruta (id-ul meu : cosmin.birdaha)