| FadetoBlack a întrebat:

Hello TPU happy
as vrea si eu sa imi spuneti piese rock... nu stiu ce sa mai ascult ...
multumesc ! happy

25 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cauta de la trupele astea,personal,mi se par superioare in genurile pe care le canta:

Porcupine Tree,Niflheim,Coldworld,Sycronomica,Iced Earth,Sepultura,Sincarnate(romani),Innerray(iar romani),Sabaton,Angra,Dream Theater,Exodus,Coroner,Testament,Lacuna Coil,ia cantecele de pe ultimul album Nightwish-Imaginaerum,mai ia si de la Chicago(blues rock),America,Lynyrd Skynyrd,Bob Seger,Slayer,Dark Moor,Hammerfall,Immortal,Ceremonial Oath,Sepsism,Satyricon, Bathory

Mi-e lene sa dau si numele cantecelor, le gasesti si tu pe cele mai bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru RockinLife):

A Mind Beside Itself,de pe Awake,mie mi se pare cea mai buna piesa "uriasa" de la ei, e alcatuita din trei parti: Erotomania(asta imi place cel mai mult), Voices si The Silent Man.

Tot de pe Awake imi place si Lifting Shadows of A Dream.Breaking All Illusions, de pe albumul recent, e si ea excelenta.Ar mai fi Repetance,care si asta este o piesa underrated exceptionala.

Nu mai bine ai descarca tu de pe site-uri neortodoxe discografia, bre, coane?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru RockinLife):

One does not simply become so lazy, when it's about great bands.

| Holocaust a răspuns:

Dark Empire-The Alchemist
Dark Empire-The Forgotten Sin
DRI-Trashhard
Megadeth-In My Darkest Hour
Megadeth-Hangar 18
Truda-Dacă mor, nu-mi puneţi cruce
Truda-Iară-i binye
Viatrophy-Mistress Of Misery
Metallica-Die, die my darling
Metallica-For whom the bell tools
Cargo-Batacanda
Iron Maiden-Clansman
Iron Maiden-The Educated Fool
Iron Maiden-Dance of death
Iron Maiden-No prayer for the dying
Iron Maiden-Deja vu
Gorgoroth-Sign of an open eye
REM-Losing my religion
REM-Everybody hurts
Heaven and Hell-Bible black
Black Sabbath-Nib
Black Sabbath-Snowblind
Svafnir-Nothing left
Slayer-Catatonic
Slayer-South of heaven
Venom-Bloodlust
Behemoth-Inner Sanctum
Death-Painkiller
Misfits-Saturday night
Korpiklaani-Let's drink
Tyr-Valhalla
Satyricon-Black winds
Turbonegro-Get it on
Agathodaimon-Body of clay
Agathodaimon-Stindaardul Blasfemiei
Spiritual Ravishment-Dark Matter
... câte ceva din fiecare.

Răspuns utilizator avertizat
| Holocaust a răspuns (pentru RockinLife):

şi tu eşti dezamăgit,mă?laughing
Mă aştept ca tipa să ştie cu ce se mănâncă rock-ul, după nume, şi n-am mai pus accent pe trupele astea mai...cunoscute.Oricum,Iron Maiden, în scurt timp o să ajungă trupa mea preferată(de parcă n-ar fi deja), deci o să editez răspunsul şi mai adaug 4 piese, să zicem.E bine?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru Holocaust):

Iced Earth le dau fum celor de la Iron Maiden.Si nu zic asta, doar pentru ca i-am descoperit recent pe Iced Earth, chiar sunt geniali.

| Holocaust a răspuns (pentru Dumnezău):

Oh,no,you didn't!
Maiden e genul de trupă care te cucereşte încă de la prima piesă ascultată, în cazul meu.La Iced Earth,uhm...e bună trupa,dar nu prea m-a impresionat, deşi îmi place The Prophecy, mai au până vor ajunge la nivelul lor.Nu îl au nici pe Bruce ca frontman, nu-l au nici pe Eddie the Head, plus că au tenta aia de power în câteva piese care încă mă plictiseşte.big grin Burn!

| Polaris a răspuns (pentru Holocaust):

Îmi place manele.

| Dumnezău a răspuns (pentru Holocaust):

Oh,yes,I did!
Maiden te cucereste,dar dupa un timp,vezi ca n-au de oferit decat un stil,si se limiteaza la cateva abordari,pe cand Iced Earth rupe,cand combina heavy cu power, mai ales ca au si influente de thrash, ceea ce Iron Maiden nu au.Nu conteaza mascota,ca si Iced Earth au niste cover-uri de album dementiale(Stormrider),si chiar daca nu au energia pe care o degaja Iron Maiden,mie imi par mai profesionisti si mai buni. Daca power metal-ul te plictiseste, miss, you should BUUURN!

| Holocaust a răspuns (pentru Polaris):

They said:"Kill it before it lays eggs."Rust in peace, Polaris.We will miss you.

| Holocaust a răspuns (pentru Dumnezău):

Boy,please.Ei cântă heavy metal şi progressive rock,cele mai bune ramuri ale rock-ului,după mine,deci îmi este de ajuns. Oricum,nu caut o trupă complexă,caut o trupă care să-mi placă mie.O să ard,dar după ce-mi termin treaba pe acilea. Uite,de la mine, pentru tine, cu dragoste şi compasiune: http://i.imgur.com/FgzrM.jpg.

| Dumnezău a răspuns (pentru Holocaust):

Girl,please! Cand Iron Maiden o sa cante progressive rock,eu o sa fiu, la alegerea ta, Ritchie Blackmore sau Mike Portnoy.Astia doi canta in formatii de prog-rock,Iron Maiden nu e prog-rock. Cele mai bune ramuri ale rock-ului,sunt in ordine aleatorie: thrash metal,melodeath,prog-rock,power metal, symphonic metal, si grunge.Nu zic acum ca Iron Maiden nu sunt buni,dar imi par cam overrated,prea idolatrizati,cand sunt trupe mai obscure, care le dau clasa, desi nu au opulenta lor.Nu ti-am insultat trupa favorita, doar am zis niste chestii ce mie imi par adevarata.

Intrebare: Cum ii cheama pe ceilalti vocalisti ce au activat in Iron Maiden? Fara documentare, fara Wikipedia.Si preferabil, si un cantec cantat alaturi de primul vocalist, cel de dinaintea lui Bruce.batting eyelashes

| Holocaust a răspuns (pentru Dumnezău):

O să fii Blackmore. Poate m-am exprimat eu greşit.Nu cântă piese de progressive, dar eu zic că în anumite melodii de-ale lor au ceva influenţe de-astea, mai soft. http://youtu.be/1fL548OgEIk.Sunt praf la capitolul exprimare.Oricum,încă nu pot să zic că Maiden e trupa mea preferată:">,însă e printre preferate.Încă n-am găsit una încât să zic "Asta e!".
Srsly? Eu îţi zic,dar tu nu poţi avea siguranţa că nu m-am uitat.E cam stupid.Dacă vroiai siguranţă,întrebai asta..."live". Crezi că nu ştiam?:))Piesa mea preferată de la ei e The Educated Fool, şi nu-l are pe Bruce că frontman, so... what do you think?;;)Ăia importanţi au fost Di'Anno şi Bayley.Au fost mai mulţi înaintea lui Bruce.Primul,adică Di'Anno? Iron Maiden ar merge?:|
...în fine.

| Dumnezău a răspuns (pentru Holocaust):

Hell Yeah! Inseamna ca-s casatorit cu tipa blonda din Blackmore's Night, sotia lui Blackmore, mai tanara cu vreo 30 de ani! Orice trupa are influente din astea ce amintesc de Deep Purple, Yes, si psychedelic in general, a. k. a., cea mai buna epoca a rock-ului.Personal,instrumentalurile imi plac, dar vocea lui Blaze Bayley, nu mi place asa mult.Eu iti sugerez Opeth, ca sa zici "Asta e!"

Seriously, ma plictiseam. Mie imi place mai mult The Reincarnation of Benjamin Breeg; multe piese de pe Brave New World, iar ma impresioneaza.Nu cred ca nu stiai, dar voiam sa ma asigur, mai ales ca stiu ca tie iti plac mult si AC/DC, Rammstein si alte trupe, cam in aceeasi masura.Merge,da' mie imi place mai mult Transylvania, e printre cele mai bune de la ei.

Răspuns utilizator avertizat
| bloodyhell a răspuns:

Eths-crucifere
Haggard
Tool
Eluveitie-roses for epona
The Batterfly Effect
Pagan Metal - Gleipnir
Tiarra-ielele
Omaha Bitch - Gay Ninja Dark Side
Cruachan - Celtica
Cruachan - Ride on
Evanescence-what you want
After Forever - Energize Me

Theatre Of Tragedy - Storm
Cradle Of Filth - Nymphetamine

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru bloodyhell):

A ROSE FOR EPONA nu roses for Epona!

| bloodyhell a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

A pai eu aveam melodia in telefon salvata roses for epona.dar ai dreptate am gresit se mai intampla.

| Gorath a răspuns:

Preferi şi metal? Dacă da,încercă trupe de genul: Dimmu Borgir,Immortal,Behemoth,Belphegor,Abigor,Children of Bodom,Burzum,Satyricon,Amon Amarth,Kalmah,Venom,Nachtblut,Sabaton, Vanyar.
Uite câte ceva, să-ţi face o idee despre gen: http://www.youtube.com/watch?v=wiYWuFLartE
http://www.youtube.com/watch?v=SOxlRrr74X0
http://www.youtube.com/watch?v=MbldM7JEIeE

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Agathodaimon

Tristetea Vehementa
Banner Of Blasphemy
Near Dark
Ill Of An Imaginary Guilt
Die Nacht des Unwesens
Contemplation Song
Sfintit Cu Roua Suferintii
Stingher/Alone
After Dark
Ribbons/Requiem
An Angel's Funeral
Spirit Soldier
Paradise Beyond
The Ending Of Our Yesterday
Past Shadows
Yesterday's Reprise
Departure
Sacred Divinity
Burden Of Time
Cellos For The Insatiable
Serpent's Embrace
Rebirth
Light Reborn
Faded Years
Solitude
Limbs Of A Stare
The Darkness Inside
Bitter End
Feelings
Heliopolis
Devil's Deal
Decline
Ground Zero
Ghost Of A Soul
Winterchild
Time Is The Fire
To Our Ashes
Amongst The Vultures
Oncoming Storm
Throughout The Fields Of Unshaded Grace
Grey Whisper

Enslavement of Beauty

The Venial Blur
I Raise My Craving Hands
Exit There and Disappear
A Study of Love and Metaphors
Malignant Midwinter Murders
An Affinity for Exuberance
Abundance Extends to Lush
Comme Il Faut
Dreams
X and Moments
Lush
Eerily Seductive
Nostalgia Grows
Impressions
The Perilous Pursuit of Volition
Mirror Souls
The Dying Buds of May
Tangled in Grand Affection
And Still I Wither
A Kodak Kiss
I Treasure the Sadness
11:23 pm
The Poem of Dark Subconscious Desire
Something Unique
I Dedicate My Beauty to the Stars
Be Thou My Lethe and Bleeding Quietus
My Irreverent Pilgrimage
Ye That Tempteth - Ye That Bequeth
I Descend To Perdition...
Prudwnce Kept Her Purity
In Thro' the Cave of Impressions
Traces O' Red - The Fall And Rise Of Vitality
And to Temptation's Darkness Forever Abide
Traces O'Red - The Fall And Rise Of Vitality

Hecate Enthroned

The Spell of the Winter Forest
Within the Ruins of Eden
Beneath a December Twilight
Christfire
Upon the Kingdom Throne
Perjurer
The Pagan Swords of Legend
Goetia
Centuries of Wolfen Hunger
Thy Sorrow Bequeathed
A Monument for Eternal Martyrdom
Forever in Ebony Drowning
Ancient Graveless Dawn
The Scarlet Forsaken
At the Haunted Gallows of Dawn

Cadaveria

Spell
Irreverent Elegy free download
In Memory of Shadows' Madame free download
Call Me
The Dream
Declaration of Spiritual Independence
Flowers In Fire
Blood and Confusion
Death Vision
Black Glory
Enlightened
The Night's Theatre
The Days Of The After And Behind
Atypical Suggestions By A Dead Artist
Anagram
Apocalypse
Laying In Black
Whispers Of Sin
The Oracle (Of The Fog)
Circle of Eternal Becoming
100.000 faces
Exorcism To Chaos
Omen of Delirium
Absolute Vacuum
Memento Audere Semper
The Divine Rapture
Before The Apes Came
Queen Of Forgotten
Assassin
Eleven Three o Three
Requiem
Hypnotic Psychosis
Uneven Like Clouds
This Is Not The Silence
The Magic Rebirth
Prayer of Sorrow
Vox of Anti-time
Out Body Experience
Virtual Escape From Tragedy
In Memory Of Shadows´ Madame
Hypnotic Psyehosis
Vox Of Anti
Circle Of Eternal Becoming
Anagram
In Memory of Shadows's Madame