| anonim_4396 a întrebat:

Hey! M-am hotarat ca in vara asta sa invat sa cant la chitara. Am cautat pe net, am citit diferite opinii, si intr-un final m-am decis sa imi cumpar o chitara Harley Benton.Bun. Cand aproape sa dau comanda vine un vecin si isi da cu parerea:"Nu cumpara asta, mai bine mai strange niste bani si iti cumpara una mai buna". And now what? Eu as vrea sa invat pe una clasica pentru ca am auzit ca e mai buna pentru incepatori si nu iti rupi degetele ca in cea acustica. Dar imi place mai mult cum suna cea acustica totusi. Acum am o dilema....Sa imi iau una clasica pana invat si dupa aceea sa o vand si sa imi cumpar una acustica, sau sa imi iau una acustica acum? Any advice? happy

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu-l asculta. E greșită ideea că înveți mai repede pe o clasică decât pe o acustică. Și dacă nu îți place cum sună o clasică, n-are rost. E adevărat că are corzile mai moi dar dacă o să vrei să cânți pe o acustică în viitor s-ar putea să te doară degetele o vreme. Dacă înveți pe acustică o să-ți fie mai ușor în viitor să cânți pe o clasică sau electrică. Sfatul meu e să-ți iei acustică, dar mai bine ai cumpăra-o din magazin, să vezi dacă îți place.

| banglados a răspuns:

Cumpara-ti una clasica si tine-o vreo 2 luni pana inveti dar sa te tii de treaba si pe urma iti iei una acustica si pana de chitara(costa-1-2 lei pana).