| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa invat sa cant la chitara si nu stiu ce fel de chitara sa-mi cumpar. Care ar fi mai potrivita dintre o chitara acustica si una clasica? Multumesc anticipatwinking

2 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Salut, depinde mult de ce gen muzical doresti sa abordezi. Chitara acustica (cu corzi de metal) este destinata stilurilor moderne (rock, pop, folk etc), in vreme ce chitara clasice merge mai bine pentru genurile... clasice (flamingo, bossa nova, compozitii classical). Mult succes!

PS: Iata aici un articol despre tipuri de chitare, care sper ca te va lamuri mai bine:
http://www.lectii-de-chitara.ro/2009/12/tipuri-de-chitare/

| GreenSky a răspuns:

Eu zic sa incepi cu acustica, pentru ca iti da posibilitatea de a canta mai multe genuri de cantece, si suna altfel decat una clasica.
Si eu am tot acustica! Uite daca vrei un site cu chitare Hora, eu cu una din asta am inceput: www.thomashaus.ro
Bafta la invatat!