| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

Hey tpu.am si eu nevoie de niste explicati va rog sa ma ajutati mi-am cumparat o orga cu 61 clape dar sunt praf habar nu am de ea ceva.mam uitat la tutoriale pe youtube dar nu inteleg nimica.cum invat sa cant la ea.care sunt notele. vreau sa le notez pe orga cu biletele imi scrieti mai detaliat ca la un copil mic.nu am profesor de muzica aici unde stau eu va rog frumos. funda

3 răspunsuri:
| andreeapink01 a răspuns:

Stii unde sunt doua clape negre una langa alta? Acolo este nota Do. Apoi urmeaza Re,Mi, Fa, Sol, La, Si si iar Do. Daca cauti pe google cred ca gasesti tot ce cauti, cunosc pe cineva care a invatat de pe net toate acestea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru andreeapink01):

Cum dracu sa fie nota Do unde ai zis tu? N-am vazut prostie mai mare, si poate te si crede cineva care nu stie. Raspunsul la intrebare e:
Prima nota de pe pian e LA, pentru ca are 61 de clape. Apoi urmeaza LA#, SI, (asta-i partea cea mai dificila, SI nu are "#", asa ca trecem direct la DO), DO, DO#, RE, RE#, MI (nici MI nu are #, trecem mai departe), FA, FA# etc. Aici ai toate notele, in engleza, dar ca sa-ti dai seama iti zic eu ce inseamna fiecare
la-A, si-B, do-C, re-D, mi-E, fa-F, sol-G.

| andreeapink01 a răspuns:

Nici eu care stiu notele nu inteleg ce ai scris acolo