| Bulbucel a întrebat:

Salut, am o orga cu 19 clape mari (cele albe) si 13 clape mici ( cele negre), cum trebuie sa le notez cu note? De curand am primit-o, dar vreau sa o notez cu note, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Lowkee a răspuns:

Deci sunt 7 note albe si 5 negre care se repeta.
Vezi cum sunt grupate alea negre. Vin 2 apoi 3, apoi iar 2 si 3 si tot asa. Chiar in stanga primei clape dintre alea grupate cate doua, e nota Do (clapa alba). De acolo iei toate clapele albe la rand pana ajungi la Si si o iei de la capat cu Do, care o sa pice tot in stanga celor doua clape negre.
Deci clapa alba din dreapta lui Do e Re si asa mai departe.

Cu alea negre e putin mai complicat sa explic pentru. ca fiecare clapa neagra are doua nume. Deci prima clapa neagra (din randul celor de doua) e Do# sau Re bemol (bemol il notezi cu b). A 2'a e Re # sau Mi bemol; a treia e Fa# sau SolB; a 4'a e Sol# sau LaB; a 5'a e La# sau Sib.