| RedNightmare a întrebat:

am un șir de întrebări:
1. Poate orice chitara bass să sune brutal ca in cantecele black și death metal? de ex ca in majoritatea cântecelor de la dethclock.
2. daca voi inlocui doza cu una mai scumpa, va putea deveni sunetul mai brutal și rece? sau asta depinde de altceva?
3. Pot adăuga o doza acolo unde nu exista spatiu pentru aceasta? de exemplu daca bassul pe care il vreau are 1 dar eu vreau 2

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Cu suficient post-processing... in cel mai rau caz. Varianta mai buna e cu un amp si ceva efecte live.
2. De regula si dozele au o anume amprenta sonora fiecare, dar nu suplinesc cele de mai sus.
3. Posibil.

| FiroiuBro a răspuns:

Ca să obții un sunet distorsionat trebuie să folosești o pedală de efect. (Drive, over drive, distorsion, etc) sau îți poți lua un procesor de efecte. Zoom B3 e bun