| anonima01 a întrebat:

Cine imi zice si mie mai multe informatii despre baietii de la 5SOS(5 Seconds of summer)?

Răspuns Câştigător
| Dulau_Lau_L_1994 a răspuns:

5 Seconds of Summer (cunoscută și ca 5SOS) este o formație pop punk/pop rock australiană.[1][2]

Formată în 2011 în Sydney, trupa este compusă din Luke Hemmings (voce principală, chitară), Michael Clifford (voce, chitară), Calum Hood (voce, bass) și Ashton Irwin (voce, tobe).[3] Trupa s-a lansat prin intermediul Youtube, postând videoclipuri în care înterpretau melodiile altor artiști în 2011. Grupul a acumulat milioane de vizualizări și a ajuns cunoscut de întreaga lume când trupa britanică One Direction i-a ales pentru a ii deschide concertele din cadrul turneului Take Me Home.

În februarie 2014, au lansat primul lor single, She Looks So Perfect, ce a debutat pe locul 1 în topurile din Anglia, Australia și Noua Zeelandă. În iunie 2014, au lansat primul lor album, denumit 5 Seconds of Summer.
2011-2012: Origini și debut[modificare | modificare sursă]
5 Seconds of Summer și-a început activitatea în 2011, când Luke Hemmings, Michael Clifford si Calum Hood, elevi la aceeași școală (" Norwest Christian College"), decid să formeze o trupă, cu scopul de a posta clipuri video de pe YouTube, versiunile lor ale unor melodii celebre depășind în unele cazuri și 1 milion de vizualizări ( varianta lor a "Next To You", cântată de Chris Brown și Justin Bieber, a depășit 1, 4 milioane de vizualizări ). Neavând un toboșar, Ashton Irwin a devenit membru la 03 decembrie 2011, iar trupa a fost creată.

Ei au strâns peste 5 milioane de vizualizari pe YouTube, și un număr mare de fani pe rețelele sociale Twitter și Facebook. Grupul a atras interesul caselor de muzică și apoi a semnat un contract de publicare cu Sony ATV Music Publishing. Deși nu au avut nici o promovare, cu excepția fanilor de pe Facebook și Twitter, primul lor proiect, un EP numit Unplugged, a ajuns pe locul trei în topul iTunes Australia și în Top 20 în Noua Zeelandă și Suedia. Popularitatea trupei a crescut în mod semnificativ atunci când Louis Tomlinson, membru al One Direction, a postat link-ul către videoclipul de pe YouTubeal piesei Gotta Get Out, spunând că este un fan al celor de la 5 Seconds Of Summer. 5 Seconds of Summer a reprezentat din nou subiect de interes pentru cei din One Direction: Dupa lansarea primului lor single, Out Of My Limit, în 19 noiembrie 2012, Niall Horan a distribuit pe Twitter link-ul pentru videoclipul pentru acest cântec. 5 Seconds of Summer își petrece apoi cea de a doua jumătate a anului 2012 scriind și înregistrând muzica lor cu Christian Lo Russo și Joel Chapman.

Videoclipul pentru Out Of My Limit a înregistrat peste 100.000 de vizualizări în primele 24 de ore de la lansarea sa, acum depășind cinci milioane de vizualizări pe YouTube.

În decembrie 2012, grupul a petrecut un sejur în Londra, în scopul de a scrie piese noi. Ei scriu cu mulți artiști, cum ar fi trupa McFly, Roy Stride din Scouting for Girls, Nick Hodgson din Kaiser Chiefs, Alex Gaskarth din All Time Low, Jamie Scott, Jake Gosling, Steve Robson și James Bourne.
2013: 5 Seconds of Summer devin cunoscuți[modificare | modificare sursă]
La 14 februarie 2013, 5 Seconds of Summer anunța că vor deschide concertele celor din One Direction din cadrul turneului lor mondial Take Me Home Tour. Turneul începe de la Arena O2 din Londra, în 23 februarie 2013, iar 5 Seconds of Summer concertează în Anglia. Statele Unite ale Americii, Canada, Australia și Noua Zeelandă, inclusiv șapte concerte la Allphones Arena din Sydney, orașul natal al grupului. Acest turneu mondial s-a încheiat la 03 noiembrie 2013. În timpul pauzelor de la Take Me Home Tour, membrii 5 Seconds of Summer s-au întors în Australia, de unde au plecat într-un turneu independent, iar toate biletele s-au vândut în câteva minute. La 21 noiembrie 2013, grupul a anunțat ca a semnat un contract cu Capitol Records și că lucrează la primul lor album.
2014: She Looks So Perfect și 5 Seconds Of Summer[modificare | modificare sursă]
La începutul lui 2014, 5 Seconds Of Summer organizează un turneu în Anglia, apoi "5 countries, 5 days", ce consta în cinci concerte în cinci zile, în cinci orașe europene (Stockholm, Berlin, Paris, Roma și Madrid), în perioada 31 martie - 4 aprilie 2014.

La 5 februarie 2014, au lansat primul lor single She Looks So Perfect, disponibil pe iTunes Store, precum și Heartache On The Big Screen, The Only Reason și Disconnected pentru prima versiune a EP-ului. În două zile, single-ul s-a clasat pe locul #1 in 39 de țări, inclusiv Argentina, Australia, Brazilia, Spania, Malaezia, Noua Zeelandă și Marea Britanie.

După un mare succes în Europa, au anunțat turneul din America de Nord, inclusiv o duzină de concerte în perioada 11-25 aprilie. Apoi, va continua cu turneul australian, numit There's no place like home, care include șase concerte, inclusiv unul în Sydney, orașul natal al membrilor grupului.

EP-ul lor, Don't Stop, a fost lansat la 16 iunie 2014. Prima versiune conține Don't stop, Try Hard, Rejects și If You Don't Know. A doua versiune conține Don't stop, interpretat de Calum, și Wrapped Around Your Finger.

Albumul 5 Seconds Of Summer a fost lansat în 27 iunie 2014. Acesta conține următoarele cântece:

She Looks So Perfect
Don't Stop
Good Girls Are Bad Girls
Kiss Me Kiss Me
Everything I Didn't Say
Beside You
End Up Here
Long Way Home
Heartbreak Girl
English Love Affair
Amnesia
Social Casualty (versiunea deluxe)
Never Be (versiunea deluxe)
Voodoo Doll (versiunea deluxe)
În iulie 2014 au anunțat numele și datele turneului lor mondial, Rock Out With Your Socks Out Tour.
P.S.Ador Amnesia

3 răspunsuri:
| anonima01 explică:

Tu chiar mi-ai dat un raspuns care sa imi foloseasca?
Stiu ca am zis ca nu mai comentez la niciun raspuns dar chiar nu ma asteptam la asta.

| anonima01 explică:

Sunt total de acord cu ei.

| anonima01 explică:

Multumesc, cred... Tu imi urezi mie bafta? Sau la tine e diferit, cand urezi la cineva bafta e de fapt ghinion?