| RockOut4ever a întrebat:

Daca stiu sa cant la chitara acustica inseamna ca stiu sa cant si la chitara electrica? Daca nu, este greu sa invat sau e o mica diferenta?
Dau FUNDA love struck

Răspuns Câştigător
| CodName47 a răspuns:

Este o mare diferenta in primul rand chitara electrica nu are cutie de rezonanta si ai nevoie obligatoriu de amplificator, nu este asa dificil mie mi se pare mai usor pe electrica dar asta e parerea mea.
Revenind la diferente: chitara electrica are corzi de metal iar ce acustica are 4 de bronz si 2 de metal dar la acustica acordurile sunt mai grele iar pe electrica sunt mai usoare si poti sa canti mult mai repede.

4 răspunsuri:
| gm_4249 a răspuns:

Pai nu-i mare diferenta,da daca nai cintat niciodata la chitara electria, si daca o sa incerci o sa-ti para ca este, putin sunetul e schimbat

| CodName47 a răspuns:

Este o mare diferenta in primul rand chitara electrica nu are cutie de rezonanta si ai nevoie obligatoriu de amplificator, nu este asa dificil mie mi se pare mai usor pe electrica dar asta e parerea mea.
Revenind la diferente: chitara electrica are corzi de metal iar ce acustica are 4 de bronz si 2 de metal dar la acustica acordurile sunt mai grele iar pe electrica sunt mai usoare si poti sa canti mult mai repede.

| zkira67light a răspuns:

Cum ziceam daca stii 4 acorduri nu inseamna ca stii sa canti la chitara si nu-i nici o diferenta conteaza setarile de la amplificator

| Maria_1187 a răspuns:

Daca stii la acustica stii si la electrica. Se pune in practica aceeasi teorie. E adevarat ca suna putin altfel dar cred ca e putin mai usor la electrica (nu trebuie sa iti mai tocesti degetele la apasatbig grin)

Sper ca te-am ajutat happy