| steph1y a întrebat:

Salut am niste intrebari legate de chitara happy is incepator big grin
1. Care este diferenta dintre chitara acustica si chitara clasica?happy
2.Care este diferenta dintre chitara electrica si bass?
3.Are ceva daca vreau sa invat (in acelasi timp) sa cant si la chitara acustica si la electrica?

ps: stiu ca primele 2 sunt mai banale dar as vrea sa stiubig grinFUNDA+VOThappy

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Buna,
1. Sunetul chitarii acustice provine din cutia de rezonanta, pe cand chitara electrica se foloseste de niste chestii numite "doze".
2. Chitara electrica are 6 corzi, bassul are 4, si sunetul e foarte diferit.
3. Nu e nimic rau, dar daca esti incepator, recomand sa incepi cu chitara acustica, deoarece sunetul e mai usor de perceput[pentru a invata acorduri]

1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

AG a zis cam tot, aş vrea să mai adaug doar că chitara acustică are corzile din metal şi are un gât îngust, pe când cea clasică are corzile din plastic şi gâtul plat.