| RockNbeer a răspuns:

Varg? serios?
Damn fanboys, astia nu stiu ca varg e acum cetatean responsabil si cumsecade?
Gata cu bisericile arse si make-up ul

| Croampa explică (pentru RockNbeer):

Varg band, nu Varg din Burzum...

| RockNbeer a răspuns (pentru Croampa):

O trupa de metal cu membrii pictati pe fata inregistrand un videclip intr o padure, cu siguranta numele Varg ii doar o coincidenta, sigur nu s au gandit ca o sa le faca o tona de publicitate, wow. tipii astia sunt un monument de integritate si originalitate.

| Croampa explică (pentru RockNbeer):

Membrii sunt pictati pe fata pentru ca sunt cantareti de black si numele e o coincidenta deoarece asta e trupa NEMȚEASCA! straight face

Si cand am cerut pareri, ma refeream la muzica, strict la cum suna melodia.

| RockNbeer a răspuns (pentru Croampa):

Suna ca orice alta melodie de...melodic black p lm, nu prea ai ce sa spui despre ea, singura chestie ce ridica sau coboara o melodie apartenenta genului e...procesul de inregstrare, daca instrumentele si vocea sunt inregistrate si masterizate ok, atunci melodia o sa fie ok.
Daca e inregistrata cu microfon la 10 lei o sa sune ca o melodie de 10 lei,daca nu...o sa fie o simpla melodie de black ca oricare alta melodie de black.
S a cam facut tot ce se putea face cand vine vorba de black,daca pana si Darkthrone au inceput sa compuna hardcore punk,ce te astepti sa faca o trupa ca asta?
Trupele gen asta,care nu aduc nimic nou genului,exista doar pentru a canta live cand trupe gen darkthrone,burzum,mayhem, marduk ori se desfiinteaza, ori sunt in studio.ori locatia e prea mica si n or sa cante niciodata intr un loc asa mic si neinsemnat.
Singura chestie ce mi a atras atentia e faptul ca se numeste Varg, restul e black metal melodic de umplutura, aa..si ar mai fi solistu care suna amuzant, daca lasa grohaiala mai usor am sa am impresia ca si a tras hitler trupa.

| Croampa explică (pentru RockNbeer):

Legat de trupele vechi si fain care se desfinteaza... Immortal s-a desfintat, Bathory de prin 2004, Gorgoroth si-a schimbat numele si cred ca si intrumentalul, Darkthrone si-a schimbat subgenu'...

Oricum, trupe fain tot mai sunt, da' nu sunt prea bagate-n seama, adica, ai auzit vreodata de Dark Fortresss?

| RockNbeer a răspuns (pentru Croampa):

Nu,n am auzit, am ascultat acum Ylem, mi a placut ce a facut chitaristu cu tapping-ul ala, a sunat destul de atmosferic, insa in mare..nimic interesant, si nu pentru ca or fi slabi din punct de vedere compozitional, ci pentru ca nu le permite genu, de aia am zis ca tot ce a fost facut dupa trupele alea..gen darkthrone and *** ii de umplutura, nu aprea ai ce sa mai aduci nou.
I ai ascultat pe primii...ai auzit cam tot,ca asa e black metal ul,inchis si fara orizonturi,growl,mai bagi ceva gothic,mai bagi ceva symphonic,bagi niste "corzi" sumbre si niste riff uri clean si ti ai scos piesa de black smekera si "noua", cum nimeni nu a mai facut inainte, kappa.
Macar aia primii erau teribilisti si rasisti, oricum ala a fost principalu' motiv pentru care li s a dat atentie, de parca n ar fi fost evident

| Croampa explică (pentru RockNbeer):

Oricum, dupa ce-ai ascultat Dark Fortress, nu ti se pare relativ "interesanta"?
( Alte melodii fain de la ei sunt: Evenfall, Edge of night, Chrysalis, restul' nu mai stiu pentru ca de obicei nu ascult melodiile separat, ascult direct albume)

Apropo, vad ca ai ceva experienta in black si te pricepi din toate punctele de vedere... imi recomanzi ceva trupe sau melodii? big grin

| RockNbeer a răspuns (pentru Croampa):

N am mai ascultat black de...destul de mult timp, insa ce ascultam inainte...
https://www.youtube.com/watch?v=ORLcFRbjet4
https://www.youtube.com/watch?v=_Xn3BnYaFSk
https://www.youtube.com/watch?v=Q78Teqr2T6E
Insa cel mai probabil ar trebui sa ti zic de Storm of the Light's Bane,probabil albumu meu preferat de black, are tot ce i trebuie in opinia mea.
Ar mai fi Darkthrone, bathory si inca cateva care imi plac.
De ascultat, am ascultat multe, de placut...mult prea putine

| Mayar a răspuns:

Mi-ar fi mult mai usor de as intelege limba...

| Croampa explică (pentru Mayar):

Am uitat sa mentionez ca melodia incepe de la minutul 2.35...

| Mayar a răspuns (pentru Croampa):

Stiu. Dar ce canta ei au legatura cu ce s-a spus inainte. Versurile au legatura cu ce s-a prezentat la inceput. Din moment ce habar nu am ce vorbesc ei acolo, nici in prezentare, nici in melodie, imi e imposibil sa imi dau cu parerea...

| Croampa explică (pentru Mayar):

Dar melodia propriu-zisa cum suna?

| Mayar a răspuns (pentru Croampa):

Plina de energie, dar de energie mai degraba negativa si neprietenoasa. Dar e vibranta si ritmata. Iar instrumentele chiar isi merita banii.

| Croampa explică (pentru Mayar):

In sfarsit, cineva care apreciaza muzica mea! big grin

| Mayar a răspuns (pentru Croampa):

Is unii rockeri ce isi bat joc de acest gen muzical, dar is altii care profita de fiecare instrument la maxim, plus vocea lor. Ei bine, trupa asta face parte din ultima categorie. Felicitari si tie pentru gusturi, si lor, pentru munca depusa!

| LePotato a răspuns:

Ma amuza videoclipul, modul in care se dau aia in spectacol (gore-ul etc) rolling on the floor

Refrenul e ok.

| Croampa explică (pentru LePotato):

Da, video-urile de la melodiile de genu' sunt toate cu gore, blood si satanisme... melodia conteaza, dupa mine.

Deci iti place o melodie de-a mea? big grin

| LePotato a răspuns (pentru Croampa):

"Da, video-urile de la melodiile de genu' sunt toate cu gore, blood si satanisme." - nu zau laughing

Cum am mai zis, e ok-ish refrenul.

| Croampa explică (pentru LePotato):

Pai da, spune un " expert" in black laughing

Yey! big grin

| LePotato a răspuns (pentru Croampa):

Nu-s expert in black metal, imi plac doar anumite instrumentalewinking

| Croampa explică (pentru LePotato):

Cand am zis "expert in black", ma refeream la mine rolling on the floor
Adica... de pe tot site-ul, cunosc o persoana care stie mai mult black ca si mine. No offence, Mad.winking

| LePotato a răspuns (pentru Croampa):

Si incerci sa impresionezi pe cineva...sau cum? :]]

Exprimarea ta a fost vagawinking

| Croampa explică (pentru LePotato):

Nu, chiar nu e motiv de lauda, daca mergi la oricine si-i bagi o melodie de genu', te leaga si te duce in biserica la exorcizare. laughing

Mersi, ma straduiesc!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naşpa.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Altceva nou?
( fara sa jignesti in nici-un fel trupa, membrii separati sau subgenul respectiv)

big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

N-avem. laughing

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Vezi, de aia nu intelegi tu black-u', ca nu stii sa-ti exprimi parerea rolling on the floor

| LePotato a răspuns (pentru Croampa):

"Vezi, de aia nu intelegi tu black-u', ca nu stii sa-ti exprimi parerea" - Ce legatura au gusturile (care nu se discuta) cu faptul ca nu "stie" ea sa-si exprime parerea?

E simplu, nu trebuie sa-si justifice raspunsul. E doar o chestie de preferinte, si ei nu-i place black metal-ul.

| Croampa explică (pentru LePotato):

Man, am zis-o in gluma... stiu ca n-are nici-o legatura... :/
Nu trebuie sa o iei asa in serios...

| LePotato a răspuns (pentru Croampa):

Aha :]]

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Ce ai zis tu acolo e ca şi cum ai spune :
"Te-ai împiedicat şi ţi-ai rupt piciorul pentru că nu aveai şosetele asortate", dar până şi asta e mai logică decât ce ai spus tu.

Lăsând asta la o parte, ca să-mi exprim şi părerea -adică să-l dezvolt pe "naşpa" ăla cum trebuie, să fiu explicită cu ce am vrut să spun.
Mie nu-mi place nici grohăiala şi nici mutrele ălora.
În primul rând, aia nu e muzică.
Dacă unul ţipă ca descreieratul de parcă şi-ar fi prins degetele la uşă şi alţii 2-3 idioţi zdrăngăne nişte prostii prin spate asta nu înseamnă că ceea ce fac ei acolo se cheamă "muzică".
Şi 2, arată absolut oribil- a nespălaţi, a urâţi şi a lipsă de stil.
Nu trebuie să fie frumuseţea de pe lume, dar nici odioşeniile alea.

De data asta sigur mi-am exprimat părerea cum trebuie.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

O-k, mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nice.

| DonaldTrump a răspuns:

Ja, wunderbar!

| Misfits a răspuns:

Suna bine.