| Deeutza66 a întrebat:

In functie de ce criterii se aleg corzile chitarii? La ce conteaza grosimea lor?

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

LA SUNET! : ) În funcție de mulți factori:

Îți pui corzile și în funcție de modul în care e făcută chitară. În funcție și de lemnul din care e fabricată. Dacă vrei un sunet bun, mergi și ia Elixir de 010, Nanowebcoated - e în jur de optzeci și ceva de lei setul, dar ai să fii mulțumită. Astea sună mă-sa, pe orice chitară ("mă-sa" nu e de nașpa, e o expresie care spune mult mai multe). Dacă pui Elixir, iarăși sună ca lumea. Și sunetul durează în timp. Care-i diferența între o coardă nouă și una veche? Claritatea. Sunetul. Ai să te prinzi tu.

Dacă sunt subțiri ca diametru, îți va fi mai ușor să cânți pe ele (pentru fingerstyle, fă exerciții pe 013 și apoi cântă pe 012 - să vezi ce floare la ureche o să ți se pară, iar dacă vrei pur și simplu să cânți, ia corzi de 010). Nu îți lua mizerii de corzi. Lasă-le pe alea de la Hora. Ia de calitate.

La corzi subțiri sau de 010, câștigi ceva armonice în sunet, dar pierzi atac și volum. La corzi de 012, ai atac mai mare, sunet puternic, corzile răspund mai bine, dar îți rupi degetele.

Dacă ai chitară clasică, pune-i corzi de plastic... altfel nenorocești chitara, nenorocind griful. Pune-i doar de nylon. Dacă e o acustică, cu corzi de metal, poți merge cu corzi de la 09 până la 013 - astea sunt și se aplică regulile - cu cât e mai subțire, pe atât e mai ușor de cântat. Și atacul sunetului, dacă e de zero doișpe, ai atac mare, sunet clar și bun, dar e mai greu de cântat și trebuie exercițiu mult și îți obosește și mâna. Dacă nu ești expertă în chitară, cântă pe 010.

Lucrurile pe care ți le-am scris mai sus... aș vorbi două zile și n-aș termina. Sunt foarte mulți factori. Mai bine învață să cânți și pe urmă ai să te ocupi și de lucrurile astea tehnice și de finețe. Trebuie să fii la un anumit nivel, din punctul ăla de vedere, ca să înțelegi toate lucrurile astea.

Mult succes și dacă te apuci, să știi că merită. Dar trebuie îngrijită chitărușa și trebuie să exersezi mult. Și doare : ).

| Thunderstruck a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Am observat ca ai atentionat-o sa nu puna corzi de metal pe o chitara clasica, pentru ca se indoaie gatul.Foarte bine, dar in acelasi raspuns ii recomanzi corzi de la 0.09 pana la 0.13.Chiar daca-i diferenta mai mica, o chitara setata pentru corzi de 0.09 isi indoaie gatul foarte repede cu niste corzi de 0.13. Tensiunea e mult mai mare.Dar daca (,) chitara ii permite, si se si pricepe, poate s-o seteze. Apropo, nu doar elixir sunt corzi bune.E adevarat ca nu prea au concurenti, dar corzi ca ernie ball se apropie foarte tare de elixir. Oricum, la mine, care-s obligat sa le schimb la 2-3 saptamani nu-i o problema ca oricum nu apuc sa le oxidez de tot, dar decat sa dea 80 de lei pe elixir mai bine da 25 pe ernie ball.Iti iei 3 seturi de ernie ball si te tin mai mult ca unu de elixir.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Thunderstruck):

BINE, da nu vor suna NICIODATĂ ca Elixir. Datele tehnice sunt prea multe pentru a le scrie într-un mesaj ca lumea. Corzile alea ale tale, or fi bune, dar n-au grad de comparație. Clearton sunt mai bune. Alea ale tale sunt economice. N-or să se apropie în veci de astea. Carlos iar sunt bune. Corzi sunt destule. Cel mai important e să ții cont de tipul chitării. Datele sunt prea multe. Și dacă tot ești tu așa de bun, dă tu sfaturi. Vrei să mă apuc să îți spun ce fel de corzi să pui pe orice chitară și ce face fiecare chitară? Pe mine mă ține. Pe tine? Dacă vrei, facem concurs. Dacă ți-ai pus niște Ernie Ball pe chitară, nu ești zmeu : ) mai ales că Ernie Ball sunt economice. Fata nu te-a întrebat pe tine sau pe mine, care sunt cele mai economice, deșteptule.

7 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

In functie de buget.E adevarat faptul ca elixir sunt cele mai bune, dar sunt scumpe-n draci, eu pentru electrica nu mai folosesc de mult elixir, ci dunlop, schimbandu-le la 2-3 saptamani.Un alt criteriu ar fi chitara pe care-o ai.E foarte mult de vorbit aici.Iti recomand sa pui corzi de aceeasi grosime cu cele vechi, asta daca nu te pricepi la setat actiune, intonatie, truss rod etc. Daca te pricepi, tot respectul, pune corzi de care vrei, eu cel mai bine cant pe 9-46 sau 9-48, cantand pe electrica.Tu trebuie sa incerci mai multe grosimi. Personal, sincer as mere si pe 8-50, doar ca nu exista asa ceva.Pur si simplu imi place sa am tensiunea mare in primele 3 corzi -mi, la, re si sa pot sa fac benduri foarte usor de sol, si, mi.Cum zicea si @ceaiuldetei, corzile subtiri au niste avantaje si dezavantaje, exact ca si cele mai groase.In afara de sunet, armonice si atac, corzile groase au avantajul ca poti regla actiunea foarte mica.Eu folosesc corzi relativ subtiri, si am actiunea destul de mica, de fapt e undeva la limita, daca trag o cantare de 4-5 ore se pune destul jeg pe ele incat sa faca fretbuzz.Ar trebui sa precizezi si ce chitara ai, ce gen canti, de cand canti, daca te pricepi la setat, ce corzi ai avut inainte.Sunt multe relative.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu zic să nu o mai terorizăm pe fata asta, pentru că ea vrea doar niște corzi ca lumea pentru simplu fapt că i-a pocnit una dintre ele. N-o teroriza și nu îi da chestii prea tehnice, că se urcă pe pereți și o să lase chitara și o se apuce de ascultat manele, nu AcDc, ce zici? Las-o să aleagă ce simte din ce am scris noi doi amândoi. Și când își va cumpăra, ne va spune și nouă ce și-a luat, dacă va dori și vom mai comenta atunci, dacă vrei să ne mai războim un pic. E trist să îi recomanzi niște nașparlii (chiar dacă are copie de Fender) de corzi, doar pentru că sunt mai ieftine. Lasă să se bucure ca lumea de ceea ce se strofoacă să învețe. Merită să facă un lucru bun, pe un lucru bun. Nu pe ieftinăreală. E ca și cum ție ți-ar cădea părul și eu aș spune să îl lași nespălat cu lunile, ca să nu mai cadă la spălat și pieptănat - dar pe urmă să îți cadă jumătate de cap la primul spălat. Cum ar fi? Tratează ce ai de tratat, cu o oarecare calitate. Nu cu o oarecare bătaie de joc, doar pentru că n-ai bani. Se inveștește și cred că tu o știi mai bine decât ea, deocamdată. Las-o să viseze frumos și să muncească pe ceva ce merită să își chinuiască mâinile și să se simtă bine cu ceea ce aude redat de ea. Ai fost și tu începător, nu? Cum ți-ar fi plăcut mesajele astea când tu habar n-avea și vedeai doi proști care se iau în clonț (respectiv tu și eu)? Mulțumesc.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Wtf?laughingNu trebuie s-o iei asa serios.Ce ziceam eu e ca dupa ce-am incercat destule brand-uri de corzi, si destule tipuri, pentru a-mi face o parere, am ajuns la concluzia ca ernie ball sunt cele mai apropiate corzi de elixir ca si calitate. N-am contestat ca elixir nu-s cele mai bune. Daca doar elixir si carlos sunt bune, nu mai cantau atatea trupe pe ernie ball, dunlop, d'addario etc. De ce sa-mi spui ce corzi se pun pe fiecare chitara?laughingStiu si eu ce corzi se folosesc pentru diferite modele de chitara, iar cred ca fata n-are nevoie de astfel de informatii. Sper sa nu crezi ca mi-am schimbat prima oara corzile pe chitara si incep sa dau sfaturi, am incercat poate zeci de firme inainte de-a da sfaturi.Si nu i-am recomandat corzi ieftine si nasparlii.I-am recomandat corzile care mi se par cele mai bune dupa elixir, din ce-am folosit pana acum, si care nu-s de 3 ori mai scumpe ca majoritatea corzilor.

| Deeutza66 explică:

Sunt incepatoare. cant de 2 saptamani. abia invat acordurile big grin. Am un Fender Squier SA 105 pentru inceput... si mi s-a rupt coarda MI. astfel aveam nevoie de niste detalii despre corzi pentru maine, cand voi merge sa imi iau un set nou de corzi.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Deeutza66):

Fetița, tu alege ce te interesează. Succes.