| SG1995 a întrebat:

In ziua de azi se mai face R&B romanesc? Exista vreun artist/trupa care rezoneaza cu acest gen de muzica?

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Alex Velea, Delia, Conect-R...astia inca scot piese. Iar genul lor se apropie de ceea ce inseamna R&B. Desi, ca o informatie de cultura generala, R&B vine de la Rythm&Blues. Bing Cosby, spre exemplu, este unul dintre parintii R&B. Nu stiu exact la ce nivel si ce semnificatie a ajuns acest gen, mai ales in Romania. Dar artisti care se auto-denumesc artisti de R&B inca sunt in prezent in Romania si inca scot piese.
Genurile derivate, cum e cel R&B sunt mult mai usor de confundat pentru ascultatori. Adica, artistul poate sa scoata in mare parte pop sau blues, cu INFLUENTE R&B. Nu exista R&B pur.